AnasayfaEğitim › Lys Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2012 ?

Lys Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak 2012 ?

ÖSYM’den 2012 LYS sonuçları hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Ama LYS 2012 sonuçları ‘nın 15-20 Temmuz 2012 tarihleri arasında açıklanması bekleniyor. LYS sonuçları ÖSYM tarafından açıklanır açıklanmaz blogesinti adresinden öğrenebilirsiniz.

2012 LYS sınav sonuçları açıklandığında adayları zorlu bir tercih süreci bekliyor. LSY 2012 sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar ise Eylül’ün ilk haftası itibariyle üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklardır.

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS), 871 bin 313 üniversite adayının katıldığı 5 oturumun dün düzenlenen sonuncusu olan LYS-2 (Fen Bilimleri) ile tamamlandı. 81 il merkezi ile Lefkoşa’da saat 10.00’da başlayan LYS-2’ye 308 bin 702 aday katıldı. Tek oturumda yapılan sınav 135 dakika sürdü. Adaylara, Fizik, Kimya ve Biyoloji dallarında 30’ar sorunun bulunduğu her test için 45’er dakika süre verildi. LYS-2’nin 12.15’te sona ermesiyle 2012-ÖSYS de tamamlanmış oldu.

2012 – ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacak.

Yükseköğretim Kurulu (yök) bir açıklamada bulunarak 6353 sayılı kanunla 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na eklenen geçici maddeye göre bu seneye özel olmak üzere adayların merkezi sınavlardan aldığı puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanlarının, yök tarafından belirlenmiş usul ve esaslara göre hesaplanacağını hatırlattı.

Açıklamada yeni yönteme göre hesaplamanın nasıl yapılacağı anlatıldı:

“Buna göre 2012 – ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanı’na (OBP) dönüştürülecektir. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP, 250 olacak; en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP, 500 olacaktır. Bu şekilde hesaplanan OBP’nin yüzde 12′si merkezi sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır”

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.194 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.