AnasayfaHaber › Bayezid Camii Tarihi

Bayezid Camii Tarihi

Bayezid Camii Tarihi

Cami halısı* camiye harika uyun sağlamış halıdan bahsetmeden önce cami tarihçesinden bahsedelim

Bayezid Camii, kendi ismini verdiği Bayezid semtinde Osmanlı Sultanı II. Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Yapım yılları arasında tartışmalar olsa da kabul edilen yapım tarihi 1501 ilâ 1506 yılları arasıdır. Osmanlının klasik dönem mimari yapıları arasında erken dönem yapılarındandır. Oldukça geniş bir alanı kaplayan ve dağınık halde inşa edilmiş Bayezid Külliyesinin Camisi konumundadır. Yapıldığı yıl gibi mimarlığını kimin üstlendiği de tam olarak bilinmese de bulunan yazıtlara göre Yakup Şah olduğu tahmin edilmektedir. Dikkat çeken bir özelliği ise İstanbul içinde orijinalliğini koruyan en eski selatin camii olmasıdır. Sultanın mezarı ise caminin haziresinde bulunmaktadır.

İki minareli yapısı ile klasik bir görüntü sergileyen yapının enine genişleyen ve tek kubbe yanındaki birçok küçük kubbe ile kapanmış olması ondan sonraki çoğu yapıya örnek olmuş durumdadır. Oldukça aydınlık iç yapısını daha parlak hale getirebilmek için cami halıları olarak kırmızı ve altın sarısı renklerde halılar kullanılmıştır. Bu cami halısı çeşidini ve benzerlerini İstanbul’daki çoğu camide görmek mümkündür.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.220 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.