AnasayfaHaber › Malulen Emeklilikte Yeni Düzenleme Neler Getirdi?

Malulen Emeklilikte Yeni Düzenleme Neler Getirdi?

Eylül ayında yürülüğe giren yeni yasayla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı malulen emeklilik şartlarında önemli değişiklikler yaptı. Malulen emeklilik listesine 21 yeni hastalık eklendi.  Malulen emekli olabilmek için listede belirtilen hastalık şartı dışında aynı zamanda 10 yıl sigortalı olmak ve 1800 gün de prim ödemiş olma şartı da aranmakta.

Yeni düzenleme ile birlikte kemik iliği nakli haricinde tüm organ nakli geçirmiş kişiler malulen emekli olabilecek. Kanser hastaları da 18 ay süreyle malulluk maaşı alabilecek. 18 ay dolduğunda hastalıkta iyileşme sözkonusu olmazsa hasta kişi malulen emekli sayılabilecek. Listeye alınan hastalıklar arasında tedavisi olmayan ve çalışmaya engel olan genetik hastalıklarla, ms, parkinson, demans, alzheimer, sara, astım ve koah gibi hastlıklarla, otizm ve down sendromu da eklendi.

malulen-emekli

Şeker hastaları da en az üç organlarında bozukluk olması durumunda malulen emekli olabilecek. Yeni düzenleme ile birlikte 112 bin 241 olan malulen emekli sayısı 116 bin 491’e çıkmış durumda. Devlet malulen emekli olanlara 971 TL maaş ödemektedir.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.224 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.