AnasayfaHaber › Rüzgar Gülü Fiyatları Ne Kadar?

Rüzgar Gülü Fiyatları Ne Kadar?

Yenilenebilir enerji kaynakları günümüzde oldukça popüler olmaya başladı. Ülkemiz bir güneş ülkesi olduğu için genellikle solar paneller kullanılarak elektrik üretilse de özellikle rüzgâr alan yerlerde rüzgâr gülü vasıtasıyla da elektrik üretilmektedir. Ülkemizde lisansız olarak 1mW’a kadar elektrik üretmek mümkün. Ancak bakanlar kurulu kararıyla üretim kaynağı vasıtasıyla elektrik üretildiği belgelenirse bu miktar 5mW’a kadar çıkmaktadır. 500 Watt gibi sadece bir bağ evinin ihtiyacını karşılayacak türde enerjiden tutun da 1MW’a kadar bir fabrikanın ihtiyaçlarını karşılayacak elektrik ihtiyacı rüzgâr türbinlerinden sağlanabilmektedir. Peki, rüzgar gülü fiyatları ne kadar? Bir evin ihtiyacını karşılayacak 1.5 kW değerinde enerji üreten bir rüzgar türbini 8.000 TL civarında bir bütçe gerektirir. Yine aynı şekilde değeri 2 kW yani 2000 Watt yaparsak bu bütçe 10.000 TL seviyelerine çıkar. Değer 2 kW ‘den 5.000 Watt değerine çıkartırsak ödememiz gereken fiyat 18.000 TL seviyelerine yükselecektir.

Rüzgâr Türbin Bileşenleri Nelerdir?

Rüzgâr türbinleri genel olarak 3 ana parçadan oluşur. Pervane kanatları rüzgâr etkisiyle dönerek bir hareket enerjisi meydana getirir. Burada önemli olan unsur pervanelerin rüzgârın estiği yöne göre ayarlanması gerekmektedir. Rüzgar gülü fiyatları bu seçilen pervanelerin kalitesine göre değişiklik gösterecektir. Pervaneden sonra en önemli unsurlardan bir tanesi de şafttır. Şaft pervanenin gövdeye bağlandığı noktadır. Pervane döndükçe şaft da dönerek bir hareket enerjisi meydana getirir ve motora bağlanarak elektrik üretiminin ilk safhasını gerçekleştirir. Rüzgâr gülünün son parçası jeneratördür. Tarlalarda kullanılan yel değirmenlerinden daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Günümüzde evlerimizde bulunan oyuncak arabaların motorlarına benzer bir düzenek barındıran jeneratörler, içinde mıknatıs barındırır. Bu mıknatısların orta bölgesinde ince tellerle satılmış bir yer vardır. Pervaneler şaftları döndürdükçe, bu sarılı bölge mıknatıslar etrafında dönmeye başlar ve alternatif akım meydana getirir. Rüzgar gülü fiyatları seçilen malzemeye bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

91e113b686a1512687a01f37870925e6

Rüzgâr Gülü Nerelerde Kullanılıyor?

Rüzgâr gülünden elektrik ihtiyacı olan şebekeye bağlı olan ya da olmayan bir çok bölgede faydalanılabilir. Rüzgâr gülü için tek şartımız rüzgâr alan bölgede yer almasıdır. Eğer bulunduğu bölgede rüzgâr çok değilse rüzgâr gülünden çok fazla verim alamayabilirsiniz. Rüzgar gülü fiyatları malum cep yakmaktadır. Ödediğiniz parayı elektrik faturanızdan düşemeyecekseniz paranız çöpe gitmiş olacaktır.

Rüzgâr Gülü Neleri Çalıştırabilir?

Sistemden sisteme değişiklik gösterse de standart bir rüzgâr gülü ile bir evde elektronik ne varsa çalıştırabilirsiniz. Ürünün enerji ihtiyacını rüzgârdan karşıladığını unutmayalım bu yüzden bu cihazları rüzgâr alan yerlere dikelim.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.245 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.