AnasayfaHaber › Yurt Genelinde Hava Durumu Normallerin Üzerinde Seyrediyor

Yurt Genelinde Hava Durumu Normallerin Üzerinde Seyrediyor

Son 5 yıldır sıcaklık değerlerinde büyük değişimler var. Bilindiği üzere ozon tabakasının zarar görmesi yavaş yavaş iklim kuşaklarını etkiledi ve artık sıcaklık dünya üzerinde oldukça dağılan bir hal izliyor. Uzmanların sıklıkla bahsettiği sera etkisi nedeniyle sıcaklıklar normallerin üstünde seyrederken bazı bölgelerde çok yüksek sıcaklıklar görülüyor. hava durumu Türkiye için ele alındığında Antalya hava durumu gözlemlendiğinde 5 yıldır sürekli bir artışın olduğu bariz bir şekilde görülmekte. Bunun yanı sıra Marmara da hakim olan iklim artık yavaş yavaş iklim kuşaklarının kayması sonucunda yerini Ege’nin ılıman iklimine bırakmış durumda. İstanbul Hava durumu bunu net bir şekilde ölçülen değerlerde ortaya koymakta. Son beş yıldır İstanbul için değerler giderek yükseliyor. Bu durum yurdun genelinde yaşanmaktadır.
Özellikle iç Anadolu bölgesine çok daha sert bir değişim söz konusu çünkü kuraklık çok daha aktif kendini hissettirirken kışlar oldukça ılıman geçmeye başlamış durumda. Kar yağışları azaldığı için birçok barajın dolmadığının bilgisi herkesçe ulaşılabilir bir gerçek.
Ancak bu durum sadece Türkiye için geçerli değil. Dünyanın her yerinde karasal iklimin hakimiyeti yavaş yavaş başlıyor denebilir. Birçok uzmanın öngördüğü su savaşları bu gidişe bakılırsa gerçek olacak gibi görünüyor. Hal bu denli kötü iken herkesin kendi üzerine düşen görevler var. Hepimiz haberlerde izledik ya da en az bir kere gazetelerde kocaman başlıkları gördük “Buzullar Eriyor!”. Buna neden olan insan ırkı olarak yapmamız gereken doğaya daha duyarlı davranarak ozonun kendini telafi etmesine yardımcı olmak. Kullanılan parfümler, egzoz dumanları, fabrika atıkları natürel olmayan her şey ozon tabaksında ki deliğin büyümesine neden olmakta. Bu durumun etkilerini biz yavaş yavaş yaşamaya başladık. Cilt kanserlerinin artmasının en önemli nedenlerinden biri güneş ışınlarının yeteri kadar süzülememesi ileride çocuklarımıza bırakacağımız dünyayı çok daha büyük sorunlar bekliyor. Duyarlı olmalı ve sürekli olarak çevreyi önemseyerek yaşamalıyız.

Mevsimlerin bir anda eski haline dönmesi imkansız ancak bundan daha kötü olmaması için çalışılabilir. Önümüzdeki yıllarda çok daha sıcak yazlar ve çok daha sert kışlar dikkatli olmazsak bizleri bekliyor.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.225 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.