AnasayfaSağlık › Beyin Cerrahisinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Beyin Cerrahisinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Bel fıtığı genellikle orta yaşlarda görülür. Toplumun yüzde sekseni hayatında bir kere bel ağrısı çekmiştir. Bel ağrısı şikayetiyle doktora başvuranların geneli orta yaşlıdır. Bel fıtığının oluşmasında bilinçsiz hareketler ve ağır yük kaldırmak etkendir. Yaş ilerledikçe diskleri besleyen kanallardaki su miktarı azalır. Bu da zaman içerisinde diskin küçülmesine ve iki omur arasındaki mesafenin azalmasına sebep olur.

Bel fıtığı belde ve bacakta oluşan ağrılarla kendini belli eder.  Bacakta uyuşma gibi durumlar da gözlenebilir. Daha önce rahatça yapılan hareketleri yapmakta güçlük çekilebilir. Tabi her bel ağrısı bel fıtığı değildir. En doğru teşhisi doktor koyacaktır.

Bel fıtığından korunmak için hiçbir zaman ağır yük kaldırmamalıyız. Vücudun yapısına ters gelen hareketlerden kaçınmalıyız. Sert bir yatakta uyumalıyız. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmalıyız. Bel bölgesini güçlendirici egzersizler yapmalıyız. Eğer bel fıtığı ameliyatı olmamız gerekiyorsa gerekli araştırmaları yaptıktan sonra kendimizi doktora bırakmalıyız. Doktora güvenmekle hem içiniz rahat eder, hem de ameliyat stresinden arınmış olursunuz.

Beyin cerrahisi alanına baktığımızda tümör, anevrizma, arteriovenöz malformasyon, kavernom, karatid stenozu, hidrosefali, meningomyelosel,  bel fıtığı, kafa ve omurilik yaralanmaları, beyin damarlarının tıkanması, sara hastalığı gibi rahatsızlıklarla ilgilendiğini görüyoruz.

Beyin cerrahisi oldukça zorlu bir dal olduğu için ülkemizde beyin cerrahı sayısı azdır. Tıbbın en çok dikkat ve tecrübe gerektiren dalı hiç şüphesiz beyin cerrahisidir. Beyin vücudumuzun en temel organlarından biridir. Geminin kaptanı da diyebiliriz. Beyinde oluşan bir sorun bütün vücudumuzu anında etkiler.  Beyin de diğer bütün organlarımız gibi oldukça hassas bir organımızdır. Beyin ameliyatları uzun saatler sürer. Genellikle beyin cerrahisini ilgilendiren ameliyat en aşağı beş saat sürmekte. Eğer sürekli baş ağrısı problemi yaşıyorsanız kesinlikle bir doktora görünmelisiniz.  Baş dönmesi, mide bulantısı gibi şikayetleriniz varsa güvendiğiniz bir hekimle hemen irtibata geçin. Kendinizi asla ihmal etmeyin. Bir sağlık problemi ne kadar erken teşhis edilirse o rahatsızlığın çözümü o kadar başarılı olacaktır. Erken teşhis hayat kurtarır.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.539 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.