AnasayfaSağlık › Çocuğum Çok Yaramaz Ona Nasıl Davranmalıyım?

Çocuğum Çok Yaramaz Ona Nasıl Davranmalıyım?

Sizin de başınız yaramaz bir çocukla dertte mi? Misafirliğe gelen  çocuklara özenerek mi bakıyorsunuz? Üzülmeyin sizin de çocuğunuz uslu olabilir. Nasıl mı? Detayları makalemizde…

İlk öncelikle çocuğunuzun yapmamasını istediğiniz davranışları bir kâğıda yazın. Ve bu kâğıdı eşiniz ile paylaşarak beraber kesin kurallar koyun. Bunu çocuğunuza açıklayarak neden yapmamasını istediğinizi güzel bir dil ile anlatın. Sınırlarınızdan ve kararlarınızdan kesinlikle taviz vermeyin.

Ona sorumluluklarını da vermelisiniz. Mesela odanın içerisine döktüğü oyuncakları toplamasını söyleyin. Toparlarsa küçük hediyelerle ödüllendirin. Bunun amacı bu davranışları kalıcı hale getirmektir. Eğer odasını toplamazsa çok sevdiği çizgi filmini izletmeyin. Ve ne kadar ağlasa da bu lafınızın arkasında durmalısınız.

En önemli noktadan bahsetmek istiyorum. Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Bir işiniz olsa bile onla iş paylaşımı yapın. Mesela yemek yapacaksınız siz sebzeleri doğrayın o ise yıkasın. Böylelikle dikkat çekmek için yapılan hareketlere gerek kalmayacaktır.

yaramaz-çocuk

Beş parmağın beşi aynı değildir. Her çocuk ceza ile uslanmaz. Birisi çizgi film seyretmemek hoşuna gitmez birinin para almaması. O yüzden çocuklara bu davranışları benimsetmek için can noktaları neresiyse o noktadan vurmak gerekir. Buradaki en önemli nokta ev işlerini yaparken bu cezaları uygulamayın. Çünkü ev işi para ile yapılmaz. Aksine ev işi yapmak bir sorumluluktur.

Eğer bu yöntemlerde işe yaramıyorsa hala aşırı derecede yaramaz ise bir pedagoga götürmenizi tavsiye ediyorum.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.198 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.