AnasayfaSağlık › Çocuğum Konuşmuyor

Çocuğum Konuşmuyor

Bazı çocuklar erken bazı çocuklar geç konuşur. Bu her zaman önemli bir sorun olduğunu göstermez. Bu dönemde çocuğunuzu çok iyi gözlemlemelisiniz. Eğer ciddi bir sorun olduğunu düşündüğünüzde şüphe duymadan doktora götürmelisiniz.

Her anne babanın kafasında aynı problem vardır. Çocuğum neden konuşmuyor? Bunların pek çok sebebi vardır. Bu sebeplere göre anne ve babaya düşen görevlerde bulunmaktadır.

Peki, sizle küçük bir test yapalım. Eğer çocuğunuzda bu problemler varsa ciddi bir problemin olduğunu göstermektedir. Eğer yoksa normal çocuklar gibi geçte olsa konuşur.

İlk öncelikle çocuğunuz diğer çocuklara oranla garip, anlaşılmaz sesler mi çıkarıyor. Ya da çevresindeki işlere isteksiz ve ilgisiz bakıyorsa, yaşıtlarına sinirli ve sürekli onlara fiziksel zarar veriyorsa, evde bir odada yalnız kalmayı tercih ediyorsa, bir ortama girdiğinde kendini yabancı hissedip ortama ayak uyduramıyorsa en yakın çocuk doktoruna başvurmalısınız. Çünkü bu saydığım nedenler gerçekten ciddi nedenlerdir. Bu süreçte anne babaya düşen en iyi görev çocuğu yalnız bırakmamak ve onu iyice incelemektir.

çocukveeğitim

Eğer bu belirtilerden hiçbiri yoksa kardeş kıskançlığından, televizyon izlemekten, ev ortamında düzgün konuşulmamasından, çocuğun içe kapanık olmasından dolayı olabilir.  Şunu da belirtmek istiyorum ki erkek çocukları kız çocuklarına göre daha geç konuşur. Bu yüzden endişelenmemek gerek.

Çocuğunuzun konuşmasını hızlandırmak için, sağlıklı beslenmesine çok önem verin. Her sabah kahvaltısını düzenli olarak yapmasına dikkat edin. Sık sık soru sorun ve onla sürekli diyalog içerisinde olun. Ona masallar okuyun, şarkılar söyleyin. Eminim bunları uyguladıktan sonra çocuğunuz yavaş yavaş konuşacaktır.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.