AnasayfaSağlık › Felçte İlk Üç Saat Önemli

Felçte İlk Üç Saat Önemli

Beyni besleyen damarlardan birinin tıkanması veya kanaması konusunda felç, halk arasındaki adı ile inme meydana gelmektedir. Uzmanlar, felç belirtileri gözükmeye başladığı andan itibaren ilk  üç saatte ne kadar çabuk müdahale edilirse o kadar az bedende hasar kaldığını dile getiriyor. Bu nedenle felçte ilk üç saat hayati önem taşıyor.

Felç, kadınların 2.2’sinde, erkeklerin ise 1.8’inde görülebilmektedir. İş gücü kaybı ve hatta ölüme neden olabilen felç en ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Felç Belirtileri

  • Ani başlayan çift görme,
  • Ani görme kaybı,
  • Ani konuşmada bozukluk meydana gelmesi,
  • Vücudun herhangi bir bölgesinde his kaybı yaşanması,
  • Ağızda eğilme,
  • Vücutta tek taraflı güç kaybı,
  • Denge kaybı,
  • Baş dönmesi,
  • Ani ve keskin gelen baş ağrısı,
  • Ani bilinç kaybı, en sık görülen felç belirtileri arasında yer almaktadır.

Felç belirtilerinden birkaçının aynı anda görülmesi, acil durum söz konusu anlamına gelmektedir. Bu nedenle kişiye ilk yardım yapma, yetkililere en kısa sürede haber verme büyük önem taşımaktadır. Eğer bir yakınınızda ağızda eğilme, konuşma güçlüğü, tek taraflı kol ve bacakta güçsüzlük belirtileri meydana gelmesi durumunda hastanın bir fotoğraf veya videosunun çekilmesi önemlidir. Bu görüntü ile birlikte kişiye GİA tanısının konulmasında uzmanların büyük oranda işini kolaylaştırmaktadır.

İlk 3 Saatte Müdahalenin Önemi

Felç geçiren kişide ilk üç saat içerisinde belirtiler meydana gelmektedir. Bu nedenle erken müdahale ve iyi bir sağlık kuruluşuna götürülmesi büyük önem taşımaktadır. Belirtilerin meydana geldiği ilk üç saatte hastaneye kaldırılan kişiye damar açıcı bir tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi sayesinde ve felçte erken müdahale edildiği için hastanın bedeninde meydana gelecek hasarlar en aza indirilebilmektedir. Bunun yanı sıra en fazla oranda beyin dokusu da kurtarılabilmektedir.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.263 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.