AnasayfaSağlık › Güneş Çarpması Belirtileri

Güneş Çarpması Belirtileri

Havaların sıcaklaması ile insanların kapalı ortamlardan uzaklaşarak dışarıda gezinildiği herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle sahil kenarlarına ve serin açık alanlarda etkinliklere katılan insan sayısı hafife alınmayacak derecede artış gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda güneş altında fazla kalmak gibi sorunlar dolayısı ile güneş çarpması tabiri ile bilinen rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Güneş Çarpması Belirtileri insanlar tarafından bilinmesi konuya hızla müdahale anlamında çok önemli sıradadır.

İnsanların güneş altında fazla kalması sonucu beyninde bulunan ısı ayarlama merkezi dengesini bozar, bu gibi durumlarda Güneş Çarpması Belirtileri çoğunlukla Baş ağrısı, mide bulantısı, istiğfar etme, Yüksek ateş, nabzın hızlı atması ya da deri üzerinde kızarıklık yapması olarak görülebilmektedir. Bu teşhis de en önemli olayın bu ateşlenme esnasında kişinin terleyememesi belirtiler arasına girebilmektedir. Hasta ileri bir seviyede ise bilinç kaybına uğrayabilmektedir.

güneş-çarpması

Böylesi güneş çarpması belirtileri görüldüğünde ilk öncelikle sağlık ekiplerine haber vermek ve yapılacak ilk yardımın, Vücut ısısını düşürmeye çalışmak olması lazım gelmektedir. Bu gibi durumlarda hastanın koltuk altlarına, kasık bölgesine buz ya da ıslak bir bezle devamlı değiştirilmek suretiyle tampon yapılması gerekmektedir. Bu işleme hasta üzerinde terin buharlaşması görülene kadar devam edilmesi gerekir, sebebi ise ter buharlaşması vücut ateşini düşebilmektedir. Hastanın bilinci kapalı ise serin yere alınarak işlemlere devam edilmesi, eğer hastanın bilinci açık ise soğuk içecekler vererek müdahale edilebildiği unutulmamalıdır.

 

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.228 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.