AnasayfaSağlık › Sahurda ne yemeli

Sahurda ne yemeli

Ramazan ayında yemek yemeye alışık olmadığımız bir zaman diliminde yani sahurda ne yenir konusunda karar vermekte zorlanıyoruz. Büyük çoğunluğunun iştahının kapalı olduğu bu saatlerde sahurda ne yememiz gerektiği konusunda bazılarımız bilinçsizce davranarak sağlıklarını tehlikeye atmaktadır. Bütün gün aç kalma endişesiyle oruç tutanlarımız sahurda ne yenmesi gerektiğini unutup yağlı ve kalorisi yüksek yiyecekler tüketiyorlar. Aslında sahurda ne yenir denildiğinde hafif yiyecekler aklımıza gelmektedir. Sahurda sabah kahvaltısında yediğimiz besinleri tüketmeliyiz. Örneğin; sahurda ne yiyebiliriz: Süt ve süt ürünleri, et-yumurta-kuru baklagiller grubu, sebze meyve grubu ve tahıl olmak üzere bu dört besin gurubundan yeterli miktrada tüketmeliyiz. Sahurda sadece su içerek niyetlenenler ya da gece yatmadan önce sahur yapmanın zararlı olduğu konusunda doktorlar oruç tutanları uyarmaktadır ve onlara sahurda ne yiyebilecekleri konusunda önerileri bulunmaktadır. Süt, yumurta, domates, salatalık, yeşil sebzeler ve buğday unundan yapılmış ekmekten oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Ramazanda yanlış beslenmeden dolayı oluşan sindirim rahatsızlıklardan dolayı artan şikayetler nedeniyle sağlık bakanlığı sahurda ne yenir konusunda halkı bilinçlendirmeye çalışmaktadır. Ramazan ayında günlük almaları gereken enerji, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranlarının değişmediğini hatırlatarak sahurda ne yenir konusuna açıklık getirmiştir. Sahurun devamında gün içinde bazen acıkır, bazen de daha tok hissederiz. Bu nedenle gün içinde rahat bir oruç tutabilmemiz için sahurda ne yenir sorularına beslenme uzmanlarının bazı tavsiyeleri vardır. Sahurda aşırı yemek yerine, yavaş sindirilen, kana geçiş hızı düşük olan, posasız ürünlerin tüketilmesi gerektiği belirtilerek sahurda ne yenir konusunda bize ipuçları vermektedir. Protein içeren süt, yumuta, peynir gibi uzun süre tok tutucu özellikleri olan besinler alınmalıdır.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.220 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.