AnasayfaSağlık › Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku Apnesinin Belirtileri Nelerdir?

Uyku apnesi sendromu tabii ki genel olarak horlamanın eşlik ettiği, nadiren de olsa horlamanın olmaması ile de ortaya çıkmaktadır. Horlama, uykuda nefes durması ve gündüz uykuluk halinden oluşan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

3

Hastalığın seyri sırasında kişinin nefes durması ve horlama ile bağlantılı olarak göremeyeceği pek çok şikayet ortaya çıkmaktadır.

Kişiler nefes durmasının ardından büyük bir efor ile uyandığı için gece baş ve boyun bölgesinde terlemeler ortaya çıkmaktadır. Bu durum kişinin çok fazla efor sarf ettiğini gösteren bir durumdur. Bu şekilde şikayet ve belirtileri olan hastalar sabahları kalktıklarında uykularını almamış halde uyanmaktadırlar.

Bu noktada kişinin uyku süresi isterse dokuz saat olsun ve hatta daha fazla olsun kalktıklarında daha da yorgun olacaklardır. Çünkü geceleri vücudu dinlendiren derin uyku olarak adlandırılan uyku dönemi uyku apnesi olan hastalarda hastalık ilerledikçe, nefes durmaları arttıkça, azalır ve vücudun dinleme şansı pek kalmamaktadır.

Dolayısı ile sabahları kalktıkları zaman çok daha yorgun olarak uyanmaktadırlar. Ertesi gün ise bu yorgunluğun arkasında iyi dinlenmediği için boş kalınan zaman dilimlerinde, araba kullanırken, kitap okurken, gazete okurken ve televizyon seyrederken uyuklamalar ortaya çıkmaktadır.

Hastalık çok daha ilerlediği dönemler içerisinde kişiler arkadaş sohbetleri esnasında sohbete katılmadıkları anlarda da bir uyuklama gözükebilmektedir. Bu durumda aslında kişinin iş ve çalışma performansında büyük bir düşüşe yol açar ve olumsuz yönde etkide bulunmaktadır.

Yazar : -EagLe-

Blogesinti ~ Teknoloji haberleri,Güncel blog,Sinema haberleri ve bir çok konudan haberiniz olacağınız bir güncel blogdur.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.548 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.