AnasayfaTeknoloji Haberleri › CAPTCHA Artık Güvenli Değil

CAPTCHA Artık Güvenli Değil

İnternet sitelerine üye olanlar, forum sitelerinde üyelik açanlar ya da bir bloga yorum yapanlar çok kez CAPTCHA girme uygulamasına denk gelmişlerdir. CAPTCHA sayesinde verilen harfler ya da sayılar ilgili kutuya giriliyor ve daha sonra onaylanıyor, eğer kutudaki ile sizin yazdığınız uyumlu ise, o halde üyeliğiniz ya da yorumunuz gerçekleşiyor. Hatta bu uygulamada İnsan olduğumuzu kanıtlamamızı istediklerini de belirten uygulamalar ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

Gelişen teknolojinin neticesinde artık güvenlik aşamasının en kabul göreni olan CAPTCHA sistemi de çökmüş durumda. Son zamanlarda geliştirilen yapay zeka modelleri ile denenen süreçte bu yapay zekaların CAPTCHA sınırını geçebildiğine ve güvenliği deldiğine şahit olundu.

Dünya devi Google bir test yaptı ve yapılan test sonucunda yapay zekaların CAPTCHA’ları çözebildiğini teknoloji tutkunlarına ve de webmasterlara duyurdu. Üstelik şifrelerin doğru çözülme payı tam %70 oranında olmaktadır. Yapay zekalar ile yapılan CAPTCHA çözme testinde şifrelerin 19.2 saniye gibi çok kısa bir süre içerisinde çözülebildiği tüm dünyaya gösterildi.

Yazar : Kül Yutmaz

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.261 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.