AnasayfaTeknoloji Haberleri › Facebook Internet.org Projesindeki Drone Test Uçuşu Başarılı Oldu

Facebook Internet.org Projesindeki Drone Test Uçuşu Başarılı Oldu

Modern yaşantıda teknolojinin günlük yaşamın şekillenmesinde doğrudan üstelendiği rol aslında insanların teknoloji ve dolayısı ile onunla birlikte gelen internete olan bağımlılığını en net şekilde ortaya çıkartıyor. Günümüz modern teknolojisinin sunduğu imkanlar ile internet artık her yerden erişilebilir olduğundan en ufak işlemde dahi insanlar interneti kullanmayı tercih ediyor. Bu neden ile de günümüz modern çağında internet yaşamın en temel gereksinimleri arasında yer alıyor.

Facebook Internet.org

Aslında kurumsal ve resmi yaşamda da doğrudan etkileri bulunuyor olması modern yüzyılda su, elektrik ve doğalgazdan sonra gelen en temel insan gereksinimleri arasında kendisine yer buluyor. Modern toplumlarda internetin kullanım oranları artık her evde birden fazla bilgisayar ya da akıllı cihaz düzeyine ulaşsa da halen dünyanın büyük bir kısmı internet ile tanışmamış durumda. Özellikle de geri kalmış ülkelerdeki altyapısal sıkıntılar ve eksikler dolayısı ile internet dahi verilememesi, dünyanın bu bölgelerinin modern dünyadan tamamen kopuk bir yaşam sürmelerine yol açıyor.

Günümüz modern ve teknoloji dünyasının en büyük sosyal ağ platformu olan Facebook şirketi bu doğrultuda çok uzun süredir geliştirmekte olduğu projesi ile devrim niteliğinde bir yenilik getiriyor. Dünyanın interneti bulunmayan noktalarına internet götürmeyi hedefleyen proje için Facebook tarafından sürekli yeni testler ve denemeler gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Facebook tarafından gerçekleştirilen ilk Drone test uçuşunu başarılı bir şekilde tamamladı. Milyarlarca insana internet bağlantısı sağlayacak ‘internet.org’ adlı projesi kapsamında İnsansız Hava Araçları(Drone) dünyanın ulaşılamayan noktalarına internet götürecek.

Facebook tarafından bu proje kapsamında gerçekleştirilen Drone test uçuşlarının en sonuncusu İngiltere’nin başkenti Londra’da yapıldı. Bu testten başarılı sonuç alan Drone’ lerin aktif olarak kullanıma başlaması ile birlikte dünyada genelinde yaklaşık 6 milyar kişiye ulaşan bir hizmet ağının oluşması tahmin ediliyor. Yunan mitolojisinden esinlenmesiyle Aquila adını alan Drone’ lerin en yüksek uçuş irtifaları ise 20 bin metre yüksek oluyor. Facebook tarafından kullanılacak bu ‘internet.org’ projesi kapsamındaki Drone’ nin bir Boeing 737 model uçaktan biraz daha geniş olduğu ve bir arabadan daha hafif ağırlığa sahip olduğunu söyleyen şirketin kurucusu Zuckerberg tüm dünyaya interneti götüreceğini belirtiyor.

Yazar : sen ben

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13.470 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Son Yorumlar

Sponsor Reklamlar