AnasayfaTeknoloji Haberleri › Google’ın Irkçı Olduğunun Kanıtını Açıkladı

Google’ın Irkçı Olduğunun Kanıtını Açıkladı

Google her ne kadar dünya çapında üne sahip olan bir arama motoru ve dev bir şirket olsa da yaptığı bazı hatalar maalesef gözden kaçmıyor. ABD’de kurulan şirket günümüzde her ülkede hizmet vermesi ile gözler önüne çıkıyor. Buna rağmen ırkçı davranışlarından kurulduğu günden beri vazgeçmeyi başaramadı. Son zamanlarda ırkçı davranışları tekrar gün yüzüne çıktı.

Google arama motoru ve şirketinin sonuçlarına baktığımızda sürekli olarak beyaz tenli insanlara ait sonuçlar görüyoruz. Bu durumu en iyi şekilde dile getiren isim ise; Johana Burai olmaktadır. İsveç asıllı olan Burai günümüzde Buzzfeed’in grafik tasarımcılarından sadece bir tanesi şeklinde tanınıyor. Burai Google’ın ırkçılık konusunda yaptığı ayrımcılığı şu şekilde ispat ediyor.

Google arama motoruna el yazdığımızda hep beyaz tenli ellerin olduğunu söylüyor. Bunun dışında üç zenci şeklinde bir arama yaptığımızda ise; zencilerin yasa dışı işlerle ve polislerle olan münakaşalarını resmeden görsellerin çıktığını dile getiriyor. Bu da Google’ın ne kadar ırkçı bir politika ile dünyaya hizmet verdiği kanıtlayan gerçek oluyor.

Yazar : Kül Yutmaz

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.228 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.