AnasayfaTeknoloji Haberleri › Kablosuz Ağ Şifresini Kırabilir miyim?

Kablosuz Ağ Şifresini Kırabilir miyim?

Neredeyse tüm ev ve ofislerde artık kablosuz ağlar kullanılmaktadır. Herkesin kafasında aynı soru var. Kablosuz ağın şifresini kırabilir miyim? Kablosuz ağın şifresini kırmak eskiden çok kolaydı. Ama şuan ki teknolojiyle kablosuz ağın şifrelerini kırmak bir hayli zor durumdadır. Size bir örnek vermeye çalışacağım. Mesela kablosuz modemlerinize WPA2 standartlarıyla bir şifre koyarsanız bu şifreyi kırmak neredeyse imkânsız hale gelmektedir. WPA2’den biraz bahsedecek olursak bu standartla 8 -63 karakter arası bir şifre koyabilme şansınız olmaktadır. Eğer bu şifrenizi harf, sayı ve özel noktalama işaretlerinden koyarsanız karşı tarafın işini daha da zorlaştıracaksınız.

Sizde güvenliğinize düşkünseniz ekstra önlemlerde alabilirsiniz. Mesela SSID yöntemini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ne işe yarar diye soruyorsanız bu yöntem kablosuz modeminizin adını gizleyerek karşıdaki bilgisayarlarda modeminizin adını gizlemeye yarar. Modeminizin adını gizledikten sonra artık karşıdaki bilgisayarlar sizin modeminizden faydalanamayacaktır.

wifi-şifre-kırma

Son olarak bir de Mac filtreleme özelliği vardır. Sadece sizin kaydettiğiniz Mac adresleri modeminizden faydalanabilirsiniz.

Sizde yukarıdaki bahsettiğimiz özellikleri kullanarak güvenlik önlemlerinizi arttırabilirsiniz. Faydası olması dileği ile…

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.557 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.