AnasayfaTeknoloji Haberleri › Yeni Dünyalar Bulundu

Yeni Dünyalar Bulundu

NASA uzay konusunda oldukça çarpıcı bilgileri bizlere sunmaya devam ediyor. NASA’nın en gözde gözlem teleskoplarından birisi olan Kepler teleskopu geçtiğimiz günlerde çok büyük şeyler keşfetti. Kepler teleskopu şimdiye kadar dünya büyüklüğünde 100’ü üzerinde gezegen keşfetti ve bu gezegenler arasında dünya gibi yaşanılabilir gezegenlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde ise dünya gibi yaşanılabilir bir gezegen daha keşfeden Kepler teleskopu ününe ün katıyor. Şu ana kadar Kepler teleskobu ile tespit edilen dünyalardan yaklaşık 9 tanesi yaşama elverişli olarak belirlendi.

Kepler teleskobu bugüne kadar yaklaşık olarak 1284 gezegen keşfinde bulunarak bilime büyük katkılar sağladı. Kepler küçüklü büyüklü, yaşanılabilir veya yaşanılamaz binlerce gezegen keşfetmesinin ardından yeni keşiflere de devam ediyor. Yeni gezegenler bizden binlerce ışık yılı uzaklıkta olduğu için şimdilerde teknolojinin el vermediği zamanlarda o gezegenlere gidemiyoruz. Önümüzdeki zamanlarda ise ışık hızına çıkacak kadar hızlı uzay gemileri yapılır ise artık yeni dünyalara taşınabiliriz.

Keşfedilen gezegenler istatistiksel olarak yaşanılabilir damgası almasına karşın aslında hiçbir şey belli değil. Çünkü gezegene gidip keşfetmeden gerçek bir kanıya varmak zor. Atmosferden tutunda yer çekimine kadar her türlü şey insanların yaşamasına büyük oranda etki edebilir. Peki, sizler yeni keşfedilen gezegenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Farklı gezegenlerde farklı hayatların olduğuna gittikçe inanmaya başlar olduk gibi artık. Teknoloji sayesinde teleskoplar ile en ufak cismi bile görebiliyoruz ve gezegenlerde ki hayatı neden göremeyelim? Mantıklı konuşmak gerekirse sadece dünya üzerinde değil farklı gezegenlerde de hayatın olduğuna inanmaya başladık artık.

 Eğer yeni gezegenlere gidecek kadar gelişir isek kendi dünyamızdan başka dünyalara taşınmak ister miydiniz, yoksa yine kendi dünyamızda mı kalmak isterdiniz? Sizce seçiminizin kimden yana olurdu. Son yıllarda artan kaos ortamından sonra?

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.263 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.