AnasayfaTeknoloji Haberleri › Yeni Sisteme Yabancı Kalmayın

Yeni Sisteme Yabancı Kalmayın

Son günlerde 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanlarının, bireysel emekliliğe otomatik olarak dahil edildiği bir sistem olan BES Otomatik Katılım lafını çok sık duyar olduk. Hayatımıza her yeni giren kavram gibi bu konuda da kafamızda deli sorular var. BES Otomatik katılım ne zaman başlıyor, sistem kimleri kapsıyor, cayma hakkı mevcut mu gibi pek çok soruya orada burada yanıt arar olduk.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, yasalaşan 45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, işverenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı prensipte Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanların, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilmesini amaçlamaktadır.

teb

Birçoğumuz gerek kendi geleceğini gerek sevdiklerinin geleceğini garanti altına almak için kendi bütçelerine uygun gördükleri bir bireysel emeklilik planına dahil olmuştur. Bu yeni sisteme mevcut bireysel emeklilik sözleşmelerinizin aktarılamayacağını, mevcut bir bireysel emeklilik sözleşmeniz olsa dahi, 45 yaş altındaki kamu ve özel sektör çalışanı iseniz yeni sisteme dahil olacağınız hatırlatmak isterim.

01.01.2017 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanması öngörülen sistemde çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden devlet katkısı sağlanacak.

Katkı payı, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirkete aktarılacak. İşveren, katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa, çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Özetle bu sistemde işverenin sorumluluğu bir hayli fazla olacak gibi görünüyor.

Konu ile ilgili daha fazla detaylı bilgi istiyorsanız TEB Otomatik Katılım Sistemi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.263 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.