AnasayfaTelefon › Telefon kodları

Telefon kodları

Telefon, günümüzün en etkili iletişim araçlarından biridir. Telefon ile uzakta yaşayan, dostumuzu, arkadaşımızı, ailemizi, sevgilimizi, eşimizi ve tanıdık tanımadık herkese ulaşabiliriz. Telefon ile önce büyük şehirlerde yaygınlaşmıştır ve daha sonra diğer il ve ilçelere yayılmıştır. Daha sonra ise ev telefonlarının yerini cep telefonları almıştır.

Şimdi ise günümüzde yolda gördüğümüz her insanda illaki bir cep telefonu vardır. Asıl mesele ev telefonu olsun cep telefonları olsun bir yeri şehir dışı veya il dışı bir yeri ararken telefon kodları diye adlandırılan ön numaralara ihtiyacımız vardır. Bu ön numaralara örnek vermek gerekirsek İstanbul’un alan kodunu örnek vermek istiyorum. Bildiğiniz üzere İstanbul’un iki alan kodu vardır birincisi Anadolu yakası 0216 ikincisi ise Avrupa yakasıdır bu da 0212 ile başlar. Eğer şehir dışı ev ve/veya cep telefonumuzdan arama yapacak isek mutlaka arayacağımız numaranın başına bu kodlar eklenerek aranmalıdır. Aksi halde aramak istediğiniz kişiye ulaşamazsınız. Bir diğer telefon kodu ise yurt dışı için geçerlidir.

İnsanlar Türkiye içinde kendilerine ve arayacakları yere göre alan kodları çevirmektedirler. Fakat bu iş yurt dışından Türkiye veya Türkiye’den yurt dışı arandığında farklıdır. Bunun için ise Uluslar arası telefon kodları gerekmektedir. Buna da bir örnek vermek istiyorum daha iyi anlayabilmeniz için, mesela Almanya dan bir akrabanız sizi arayacak ve siz Türkiyede bulunuyorsunuz. Bunun için ne yapması lazım, kesinlikle Türkiye’nin uluslar arası telefon kodunu çevirip daha sonra ise sizin ev numaranızı çevirmesi lazım ki size ulaşabilsin. İşte bütün olay bu kadardır. Telefon kodları ve uluslar arası telefon kodları bu işe yaramaktadır.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

16.520 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.