AnasayfaTurizm › Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk

Mavi Yolculuk ülkemizin uçsuz bucaksız göz kamaştıran Akdeniz ve Ege kıyılarında tekneyle yapılan gezileri anlatmak için kullanılan bir terimdir. Bu terimi literatüre Halikarnas balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir, Azra Erhat ve Sebahattin Eyüboğlu’nun kazandırdığı kabul edilmektedir. İsmin kaynağı ise Azra Erhat’ın aynı isimle 1957,1962 ve 1975 de piyasaya çıkan kitabıdır.

Bilindiği üzere Halikarnas Balıkçısı siyasi düşüncelerinden dolayı  1962 yılında Bodrum’a sürgün gönderildiğinde yörenin doğal güzelliklerine ve denizine hayran kalmış ve yörenin tarihi ve kültürel güzelliklerini araştırmaya koyulmuştur. Bir gün bir balıkçının teknesini kiralayarak Ege sahillerinde bir yolculuğa çıkmış böylece Mavi Yolculuk kavramı ortaya çıkmıştır.

1950’li yıllarda bu tanınmış hümanist aydınların gerçekleştirdikleri tekne gezileri bu tarihten sonra alternatif bir tatil seçeneği olarak ortaya çıkmıştır. 1980 li yıllara kadar özel teknesi olan üst tabaka zengin zümre tarafından yapılagelen Mavi Yolculuk, bu tarihten sonra ülkemizde yaygınlaşan turizm sektörü sayesinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Sahil şeridinde hızla artan tekne sayısı ile tekne kiralama fiyatlarının ucuzlaması yerli ve yabancıların bu tatil türüne  olan ilgisini arttırmıştır.

tatil-mavi

Ege ve Akdeniz kıyılarında keşfedilmeyi bekleyen pek çok ada ve el değmemiş benzersiz kumsallar ve tarihi mekanlar bulunmaktadır. Mavi Yolculuk ile Ege ve Akdenizin uçsuz bucaksız kıyı şeridinde tekne ile denizden kıyıları görme, koyların o eşsiz güzelliklerini keşfetme, karadan ulaşımı imkansız olan yerleri keşfetme, mavinin her tonunu görebileceğiniz o eşsiz koylarda yüzme imkanı bulacaksınız. Hem de sanıldığı kadar yüksek ücret ödemeden. Son yıllarda artan tekne sayısı sayesinde mavi yolculuk artık lüks olmaktan çıkmış, yerli ve yabancı pek çok turistin ulaşabileceği bir tatil imkanı olmuştur. Teknenizle istediğiniz koyda demirleyebilir, karadan ulaşım olmayan pek çok tarihi mekanı keşfe çıkabilir ve koyların gece muhteşem ortamında denizin üstünde olmanın keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca balık tutmayı seviyorsanız ailenizle balık tutabilir, jet ski keyfi yapabilirsiniz.Ayrıca teknesiyle tura çıkanlara koylarda değişik hizmetlerde sunuluyor son yıllarda. Gazete, dondurma ve manav hizmeti ayağınıza kadar getiriliyor. Ayrıca hediyelik eşya satan tekneler bile görebiliyorsunuz.

Günümüzde kendi teknenizle veya tekne kiralayarak 5 – 15 günlük sürelerde tekne ile sahil şeridinde belirli bir rota izlenerek yapılan sakin, huzurlu ve doğa ile içiçe bir tatil imkanıdır.Bu yolculuğa pek çok noktadan başlamak mümkün.Yoğun olarak tercih edilen başlangıç noktaları arasında Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Gökova, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye ve  Antalya bulunuyor.

Mavi yolculuk yapmaya karar verdiğinizde pek çok turizm şirketi var bu konuda size yardımcı olacak. Albatros Yachting de bunlardan biri. http://www.albatrosyachting.com internet sitesine girerek mavi yolculuk hakkında bilgi alabilirsiniz. Albatros Yachting ile mavi yolculuğun keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Dostalrınıza da mavi yolculuğu tavsiye edeceğinizden eminiz.

http://www.albatrosyachting.com/

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.263 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.