AnasayfaTurizm › NEVALİ ÇORİ

NEVALİ ÇORİ

Nevali Çori, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Şanlıurfa İlinin Hilvan ilçesine bağlı Güluşağı köyünün hemen kuzeybatısında bulunan höyüktür. Höyükte ilk çalışmalar 1980 yılında H. G. Hebel başkanlığındaki bir ekibin bölgedeki yüzey araştırmaları ile başlamıştır. Heidelberg Üniversitesi ve Urfa Müzesi işbirliği ile Prof. Harald Hauptmann başkanlığında 1983-1991 yılları arasında kazı çalışmaları yapılmıştır.

Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan yerleşmede yeniden eskiye, Roma İmparatorluğu, İlk Tunç Çağı I, Bakır Çağı ve Çanak Çömleksiz Neolitik Çağ yapı katları bulunmuştur. Neolitik Çağ tarihlenen yapı katmanında kullanılan malzeme esas olarak kireç taşı ve harç olarak çamurdur. Evlerin yapılmasında ilginç bir teknik uygulanmıştır. İri dikdörtgen taş bloklar aralarında boşluk bırakılarak temek oluşturulmuştur. Daha sonra bu boşlukların üstü taş plakalar ile döşenmiştir.

Ev bu tabanın üstüne kurulmuştur. Ölüler evlerin altında açılan çukurlara gömülmüşlerdir. Bazı çukurlarda erkek-kadın ya da kadın-çocuk iki iskelet bulunmuştur. Av hayvanları gazel, geyik türleri ve yaban domuzudur. Hayvan kalıntılarından keçi ve koyunun evcilleştirildiği anlaşılmıştır.

Çeşitli buluntulardan burada yaşayan insanların tarımla uğraştıkları anlaşılmıştır. İnsanların arpa, mercimek ve bezelye yetiştirdiklerini gösteren kanıtlar bulunmuştur. Güney Doğu Anadolu Bölgesi’ne ait görülmesi gereken nadide yerlerden biridir.

Yazar : EagLe

91 Sakarya doğumlu olan ben, bu güncel blogda çeşitli paylaşımlar sunmaktayım. Henüz html + css gibi web tasarım için gerekli bilgileri öğrenmemiş olsam da paylaşmak güzeldir.

Dikkat;

Konu ile alakasız yorumlar silinir.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.262 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.