14 Milyon İnternet Abonesine Vergi İadesi

9

     GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) tarafından düzenlenen Özel İletişim Vergisi Tebliğ Taslağı raporuna göre, ön ödemeli cep telefon hattından internet hizmeti satın alan yaklaşık 14 milyon internet abonesinden internet kullanımı nedeniyle fazladan alınan vergiler geri iade edilecek.

Özel İletişim Vergisinin Genel Tebliğ Taslağı raporunda, mevcut tebliğ düzenlerinden farklı olarak, internet hizmetlerinde uygulanması gerekli olan özel iletişim vergisi ile cep telefonu ön ödemeli abonelerinin mobil internet hizmetlerinden faydalanması halinde kendilerine yapılacak vergi iade şekillerine ilişkin düzenlemelere yer verildi.

Eğer tebliğ yürürlüğe girerse, internet abonelerinin ön ödemeli hatlarını haberleşme hizmetlerinin dışında internet erişimi için de kullanmaları halinde, çok ya da gereksiz hesaplanan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) , internet abonelerine geri verilmesi şartıyla, mobil elektronik haberleşme işletmelerine geri iade edilecek. Gerek mükellef gerek de abone nezdinde işlemlerin fazla ya da yersiz Özel İletişim Vergisi uygulanmadan önce olan haline döndürülmesi ön plana alınacak.

hazır-site

Gsm Operatörleri, %25 Oranında ÖİV Almaya Devam Edecek

    Bu uygulama içerisinde GSM operatörleri ise, ön ödemeli mobil hat kullanıcılarının hatlarına yaptıkları ücret yüklemeleri üzerinden yüzde 25 oranında ÖİV almaya devam edecek. Söz konusu mobil hat abonelerinin yüklemelerini internet erişimi hizmetinde kullanmaları durumunda, bu kullanım miktarına denk gelen bedel üzerinden çok ya da yersiz olarak alınmış olan ÖİV tutarını hesaplayacak ve geri iade edecek.

Abonelerin Tercih Ettiği Usule Göre İade Edilecek

    Mobil elektronik haberleşme işletmecisi şirketler, bu şekilde internet erişim hizmetinden faydalanan yaklaşık 14 milyon ön ödemeli mobil hat abonesinin çok ya da yersiz ödediği vergileri yılın üçer aylık dönemleri içerisinde hesaplayarak, dönemin takip eden ayının sonuna kadar abonelere bildirim yaparak abonelerin tercih ettiği usule göre geri iade edecek. Söz konusu yasal düzenleme 1 Mart 2014’te yürürlüğe girdiği için ilk hesaplamaların Mart – Eylül 2014 dönemini içermesi uygun görüldü. Sonraki dönemlere ilişkin hesaplar, Ekim – Aralık döneminden başlayıp üçer aylık periyotlar halinde devam edecek ve bu şekilde iadeler teslim edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.393 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.