20 Yıl Sonra ki Arabalar Nasıl Olacak

7

Teknoloji çağının en uç kısmındayız şuan. Dönemimiz öyle bir dönemki bizler gerçek şanslı nesilleriz aslında. Belki de bundan 100 yıl sonra daha farklı şeyler çıkacak ama içinde bulunduğumuz dönem gerçek anlamda bizleri şanslı yapıyor. Aslına bakarsanız bundan 20 yıl önce de havada arabalar uçacak derlerdi çocukluğumuzda. Ancak hala uçamıyorlar. Konunun espirisini bir yana bırakırsak acaba araştırmacılar bundan sonraki yıllar için neler vaad ediyorlar onlara bir göz atalım.

Teknolojinin hızlı şekilde büyümesi her bireyi mutlu ediyor. Artık işlerimiz, ev eşyaları ve gereçler gibi bir çok kategoride sayabileceğimiz eşyalar teknolojinin gelişmesi ile teknolojik oldu. Cümle saçma olsa da IEEE bir araştırma yapmış ve çok ilginç detaylar ortaya çıkmış.

Institute of Electronics and Engineers (Elektronik ve Mühendislik Enstitüsü)’e göre bundan 20 yıl sonra arabalarda ki korna sesi, direksiyon ve arabada ki sürücülerin hiç bir faaliyeti olmayacak. 200 uzman görüşün bilgileri doğrultusunda bu kanıya varılması sebebi ile bu şekilde açıklama yapılmış.

connected-cars

2030 yılında ortaya çıkacak araçların ayna, korna ve acil durumlar için frenlerin olmayacağı 2035 yılında ise direksiyon, gaz pedalı ve fren pedalının bulunmayacağı belirtilmiş durumda. Peki nasıl olacak? Şöyle ki artık insanlar bir tuş ile varacağı yere gidebilecek, bilgisayar komutları şeklinde çalışacak. Harita üzerinden yapacağınız bir tek hamle sizi yönlendirecek. Varlığınız sadece araba içerisinde ki duruşunuz olacak.

driverless-inline

2020 yılında ise sürücüsüz araçlar yerini alması bekleniyor. Uzmanlara göre tamamen insan gücünden teknolojik güce bir evrim geçirmiş çağ olacağı belirtiliyor.

Bu teknoloji gelir mi bilinmez ama bizim ülkemizde ki yasalar gereği hatta tüm dünyada ki yasalar gereği devletin en büyük gelir kaybı son bulacak. Trafik ihlal kuralları gereği araç içerisinde ki kişilere ceza yazılması mecburi. Ancak muhatap kişi bulunmayan sürücüye ceza yazılamayacağı ve otomatik şekilde gideceği için bu teknolojinin daha çok uzun yıllar sonra görebileceğimizi söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.323 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.