5 sene önce
5 sene önce

2016 Asgari Ücreti Ne Kadar

2015 yılını geride bıraktık acısı ve tatlısı ile. Benim için 2015 yılı çok lanet bir yıl oldu. Sevdiklerimin bazılarını kaybettim, işlerim yolunda gitmedi. Ülkeme geri dönerek hemen askere alındım vs vs. 2015 yılını anmamak üzere bir daha elveda diyelim. Buradan da bu yazı vesilesi ile yeni yılınızı kutluyorum. 2016 yılı sağlık, huzur, mutluluk ve bol para getirsin inşallah. Efenim, malumunuz 2016 yılına girerken herkesin ortak beklentisi asgari ücretlerinde ki değişiklik idi. Peki 2016 yılında asgari ücreti ne kadar olacak? Başbakan ve Cumhurbaşkanı seçim vaadi ile ortaya attığı bir laf ile tüm işçilere müjde vermişti. Detaylara geçiyoruz.

2016 yılı ile birlikte asgari ücreti 1300 Lira oldu. Başbakan Davutoğlu sözünü tutmuş oldu. Muhalefet partilerinin gazı ile yapılan seçim kampanyasında aslında bir nevi işçilerin yüzü güldü. Ama 2016 yılı ile birlikte yükselen asgari ücret artışı, zamları da beraberinde getirdi.

İlk olarak alkol ve sigara’ya zam gelecek. Yakında 2016 sigara zamları haberleri ve 2016 alkol zamları haberlerini başlıklarını görürsünüz haber sitelerinde veyahutta burada 🙂 Zamlardan sonra sigara fiyatları yada alkol fiyatları ne olacak bilinmez ama iyi bir zam yapılacağı kesin. Bunların yanı sıra elektriğe gelen zam’da insanları korkutuyor. Artık elektriği bile dikkatli kullanmamız gerekiyor.

2016 Asgari Ücreti Agi Dahil mi?

Bilindiği gibi asgari geçim indirimi diye bir olay var. Her bekar için verilen geçim indirimi. Geçtiğimiz sene 90 TL olan AGİ, bu yıl 123,53 TL ‘ ye yükselmiş oldu. Asgari ücrete gelen zam ile birlikte eşi çalışmayan ve evli olan kişilerin aylık ücreti’de 148 TL oldu.

Eşi sigortalı olarak çalışan kişilere 123 lira verilecek. Ayrıca eşi emekli olan kişilere’de 148 TL aylık verileceği duyuruldu.

AGİ ( Asgari Geçim İndirimi ) ne kadar alacağınızı hesaplamak için bu tabloya bakabilirsiniz;

zaaaa

Özet olarak 2016 Asgari Ücreti 1.300 TL olmuştur.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?