Albüminüri Hastalığı Nedir?

11

Hastalıkla ilgili detaylı bilgi ve açıklamalara geçmeden önce Albüminüri Hastalığı Nedir? Sorusuna cevap aramakta fayda var.

Hastalığın Tanımıİdrar içerisinde bulunan proteinlerin yüksek oranda albümin içermesi durumuna tıpta ‘albüminüri’ adı verilmektedir. Halk arasına bilinen bir diğer ismi ise  ‘ak tutma’ dır. Daha çok böbrek hastalarında rastlanmakta olan bir olgudur.

Hastalığın Nedenleri ve BelirtileriAlbümin idrara kan yolu ile geçmektedir. İdrarda az miktarda bulunması bile önem taşımaktadır. Yüksek oranda bilinçsiz protein tüketimi ya da kilo vermek amacı ile yapılan yüksek protein diyetleri ve de alınan bazı ilaçlar hastalığın başlıca nedenleri arasındadır. Bu nedenle belirtileri, böbrek rahatsızlıkları ve şikayetleri ile birlikte görülmeye başlamaktadır. Bazı kimselerde, ortada herhangi bir hastalık bulgusu yokken bile idrar sıvısında albümine rastlanabilmektedir. Bu olgu tıp dilinde ‘işlevsel albümin’ olarak adlandırılmaktadır.  Yine kimi insanların uzun süre ayakta durması ya da uzun süre yürüyüş yapması halinde de idrarlarında albümin bulgusuna rastlanmaktadır. Bu durum da tıpta ‘artostatik albümin’ ismiyle adlandırılmaktadır.

Hastalığın Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarAlbüminüri hastası bireyler su ve kahveden olabildiğince uzak durmalı, bol miktarda süt ve haşlanmış patates tüketmelidirler. Acılı ve baharatlı besinlerden mutlaka kaçınılmalıdır. Tedavi aşamasında, mümkün olduğunca az proteinli yiyecek ve içecek tüketme yoluna gidilmektedir. Tedavi mutlaka doktor kontrolünde titizlikle uygulanmalıdır. Alınan önlemler neticesinde, idrarda var olan albüminin  azalıp azalmadığı ‘albünimetre’  adı verilen alet ile ölçüm yapılarak anlaşılabilir. Eğer idrardaki albüminde beklenen ölçüde azalma var ise bu durumu izlenen tedavinin başarıya ulaştığının göstergesidir.

albüminüri-tedavisi

Gebelikte (Hamilelikte) AlbüminNormal seyreden koşullarda gebe bir kadının idrarla birlikte günlük maksimum 300 mg idrar atması beklenmektedir. İdrarla birlikte protein atımının günlük 300 mg’ı geçmesi ve bununla birlikte gebede yüksek tansiyon (hipertansiyon) bulgusuna rastlanması durumuna preeklamsi yani diğer bir adıyla gebelik zehirlenmesi adı verilmektedir. Gebelikte preeklamsi teşhisi konulduğunda gebe derhal kontrol altına alınır. Gebelik zehirlenmesi, annenin hamilelik sırasında göz kapakları, el, ayak, parmak gibi çeşitli uzuvlarının şişmesine neden olur. Bununla beraber preeklamsi, doğum sonrası bebeğin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesine, prematüre doğuma (bebeğin erken dünyaya gelmesi)  ve daha ileri boyutlarda bebeğin ölü doğmasına bile sebebiyet verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.