Android Hakkında

9

2007 senesinde Google şirketi piyasaya yepyeni açık kaynaklı kodlu mobil bir işletim sistemi çıkaracağını duyurmasının ardından serüveni başlayan Android işletim sistemi, 2010 senesinde piyasaya hızlı bir giriş gerçekleştirdi. Yıllardır telefonlarda kullanımda olan ve dünyanın en yaygın olarak kullanımına sahip olan Symbian’a büyük bir rakip olarak gösterilir. Aslında bu düşüncede olan hiç kimse bu konuda yanılmamıştır.

On seneyi aşkın bir süredir akıllı telefon piyasasında büyük bir yere sahip olan ve hemen hemen bütün telefonlarda kullanılan Symbian’ın pazarı hedeflenerek üretilmiştir. Symian mobil işletim sisteminin piyasa içerisindeki bu büyük pazarda sahip olduğu payın büyük bir kısmını ele geçiren açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi Android ilk olarak T-Mobile ve Tayvanlı uluslararası büyük bir şirket olan HTC tarafından imal ettikleri telefonlarda yer verilmiştir. Bu sayede insanlar açık kaynak kodlu olan bu mobil işletim sistemi sayesinde daha özgür ve istediklerini gerçekleştirebilecekleri telefonlara sahip olma şansını elde etmiştirler.

Android işletim sisteminde esas hedef bilgisayarların insanlara sağladığı kullanım kolaylığı ve özgürlüğünü mobil cihazlara taşımaktır. Bu sayede internet kullanımı da sağlanmış olacaktır. Günümüzde dünya üzerindeki telefon piyasası içerisinde halen yok satan telefonlarda yer edinen

Android işletim sistemi, kullanıldığı telefonlarda büyük teknolojik özellikler kazandırmaktadır. Ayrıca açık kaynak kodlu olması ve ayrıca ücretsiz olmasının yanı sıra kolay erişim sağlanması sayesinde kullanıcılara büyük özgürlük sağlaması da en büyük tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.