Android İşletim Sisteminin Temel Özellikleri

10

Dünya üzerinde piyasaya sürüldüğü günden beri oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve özellikleri ile tercih nedeni olan bu Android işletim sitemi hakkında insanlar birçok soru sormakta ve pek çok cevap aramaktadır. Öncellikle Android işletim sistemi, Google şirketinin mobil cihazlarda kullanımı için tasarladığı ve bu mobil cihazların gereksinim duyduğu veya duyabileceği temel uygulamaları bünyesinde bulunduran bir işletim sistemidir.

Android işletim sisteminin temel özellikleri arasında açık kaynak kodlu olması ön plana çıkmaktadır. Bunun yanı sıra pek çok teme özelliği bulunan Android işletim sisteminde SQLite veri depolama özelliği, MPEG4, MP3, H.264, AAC, AMR, JPG, PNG, GIF gibi pek çok medya formatına uyum sağlamakta ve optimize edilmiş iki ve 3 boyutlu grafik özellikleri ile kullanıcılara geniş ve keyifli bir kullanım alanı sağlamaktadır.

Birçok Özelliği bünyesinde barındıran Android işletim sistemleri GSM telefon desteği, Bluetooth, EDGE, 3G ve mobil cihaz uyumlu ise WİFİ uyumu, Kamera, GPS, pusula ve akselerometre gibi pek çok özelliği de ayrıca bünyesinde barındırmaktadır. Tüm telefon üreticileri tarafından tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise açık kaynak kodlu Android işletim sistemlerinin hiçbir telif hakkı sorunu bulunmamasıdır.

Açık kaynak kodlu ücretsiz ve özgür bir platform olan Google Android bünyesi içerisinde, e-posta, kısa mesaj yani sms, takvim, harita, ajanda, tarayıcı, rehber gibi pek çok ayrı ve değişik uygulamayı barındırmaktadır. Açık kaynak kodlu bu işletim sistemi içerisinde yer alan tüm uygulamalar java altyapısını kullanarak tasarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.369 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.