Android’in Temeli

12

İlk olarak Google ve Open Handset Allience birlikteliği ile tasarlanmış, Linux işletim sistemini kullanan cihazlar için dizayn edilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Yani bu gibi özellikleri ile windows’tan oldukça farklıdır. Açık kaynak kodlu olması sayesinde kodlama hakkında bilgi birikimi ve deneyimi olan her kullanıcı üzerinde değiştirme ve geliştirmeler yaparak kendi Android işletim sistemini oluşturabilir. Bu sayede kullanıcılara büyük özgürlük tanınmıştır.

Android işletim sisteminde özellikle Google Play, Android uygulamalarının temel taşı konumunda yer almaktadır. Bu sayede Google Play, Android’in gelişimine büyük katkıda bulunmuş ve gelişim sürecinin hızlanmasında büyük rol almıştır. 2007 senesinin kasım ayında Open Handset Allience tarafından tasalandığı tüm dünyaya duyurulmuştur.

Bu duyurunun ardından dünya üzerinde büyük pazar sahibi 34 yazılım, donanım ve telekom şirketi mobil cihazlarda kullanılması için telif problemleri olmayan bir işletim sisteminin, teknolojiye de faydalı olduğu konusunda ortak bir karara varmışlardır. Bir yıl sonra piyasaya girişi yapıldığında pek çok Android işletim sistemi Apache free-software ve açık kaynak kodu lisansı ile değiştirilmeye ve geliştirilmeye uygun bir pozisyona ulaşmıştır.

Android işletim sistemi, Linux kernel üstüne tasarlanmış bir mobil işletim sistemidir. Bu işletim sisteminde orta katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle tasarlanmıştır. Android işletim sistemlerinde uygulama yazılımları ise, Apache harmony üstüne yazılı java destekli kütüphaneler sağlayan uygulama taslağı üstünden faaliyet göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.