Arı Sokması ile Mikrop Kapar mı?

8

Günümüzde açık havada piknik yapmak denince akla gelen Arı Sokması Mikrop Kapar Mı sorusu ilk duyuşta kulağa tehlikeli gibi gelmektedir. Fakat faydalı olduğu çoğu insanın aklına bile gelmemektedir. Biz yazımızda bu soruya cevap verecek olursak arı zehri bakteriyostatik olduğundan dolayı mikrop kapma ihtimali yoktur. Yapılan araştırmalar sonucu bu sorunun cevabı bulunmuş arı sokmasının faydalarının olduğu ortaya çıkmıştır. Tatile gittiğinizde arı kovanı olup olmadığını kontrol ediniz.

Arıları en çok bahçelerde, açık yerde yemek ve meyve yerken, piknikte ve hoş kokulu sabun veya şampuan kullanarak kendimize çekeriz.  Arıların hoşlanmadığı renk ise kahverengidir.  Arı sokması çoğu insanın başına gelebilecek acı bir olaydır. Arı sokması kısa süreli bölgesel rahatsızlığa yol açar, yine bu bölgeden başlayıp genişleyen yanma ve şişme en belirgin bulgularıdır.

Arılar iğnelerini çıkardıkları zaman çatallı olduğundan geri çıkaramazlar. Bunun sonucundan dolayı iğne deride kalır ve arı ölür. Birden fazla arı sokması insan hayatı için tehlike arz eder. Arıların ağız boşluğuna girmesi gırtlakta şişmeye sebep olur. Bu hastalığın adı Anjionürotik Ödem. Bu hastalık sonucu solunum yetmezliği ortaya çıkar buda dolayısıyla insanın hayatını kaybetmesine neden olur. Arı sokmasında en hassas nokta parmak ucudur. Arı sokmasında en çok ölüme rastlanan yaş gurubu erişkinlerde görülmektedir.

arı-sokması

Böyle durumlarda mümkünse en yakın hekime başvurulmalı. Arı sokması durumunda iğne ucundan çekilerek çıkarılır. Yara su ve sabunla yıkanır.  İğneyi çıkarttığımız yere üç katı amonyakla sulandırılmış pamuk koyulur. Fakat bu yeterli sonuç vermeyebilir. Bu işlemden sonuç alamadığımız takdirde buz veya soğuk kompres de uygulanabilir. Bu bilgiler ışığında arıları olabildiğince kendimizden uzak tutmalıyız, yaklaşmamalı ve onları kızdırmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.418 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.