Aşırı Hız Trafik Cezası

10

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde aşırı hızdan dolayı sayısız insan ölmektedir. Her ne kadar artan trafik cezalarıyla bunların önüne geçilmeye çalışılsa da pek de caydırıcı olmadığı gözlenmektedir.  Aşırı hızın nedenlerinden bir tanesi ise alkoldür. Alkollü araç kullanımı hem sürücüyü hem de yayaları yüzde 100 lük bir tehlikenin içine atmaktadır.

Otomobiller için yerleşim dışında şehirlerarası bölünmüş karayollarında hız sınırı 90km, bölünmüş yollarda 110km, otoyollarda ise bu sınır 120km’dir. Bu sınırlar için yüzde 10luk bir şans tanınmıştır. Hız sınırı yüzde 10luk bir pay ile ihlal edilebilecek.Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülere 172 lira, yüzde 30’dan fazla aşan sürücülere ise 356 lira ceza yazılacak. 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal ettiği belirlenen sürücünün ehliyeti 1 yıl geri alınacak.

trafik-cezası

Ayrıca hız tespitine yarayan cihazları yani radarların yerlerini belirleyen veya sürücüleri ikaz cihazları araçlarında bulunduranlara 1462 liradan 2203 liraya kadar ceza kesilecektir. Hız sınırını aşmaktan ceza alan sürücülerin cezaları erken ödeme ile belli bir miktar düşmektedir. Örneğin; hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülerin aldığı 172 liralık ceza erken ödeme ile 129 liraya düşmektedir. Yüzde 30’dan fazla aşan sürücülerin cezası ise 356 liradan 267 liraya düşmektedir. 1 yıl içerisinde hız sınırını 5 defa ihlal eden sürücülerin alınan ehliyetleri süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda ehliyetini geri almasına mani olmadığı anlaşıldığında iade edilir.

Aşırı Hız Trafik Cezası ve ölümden başka bir şey getirmiyor. Yakın tarihte aşırı hızdan ölen ünlü oyuncu Paul Walker hala hafızalarda. Her ne kadar cezalar artırılsa da hızın bir tutku olduğunu düşünen insanlar hep olacaktır sonuçlarını bile bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.418 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.