Bilgisayar Bileşenlerini Yenilerken Nelere Dikkat etmelisiniz?

24

Eğer bilgisayarımızı güncel tutmak istiyorsak, her yıl ya da en fazla iki yılda bir yeni bileşenlerle bilgisayarımızı güçlendirmemiz gerekiyor. Fakat bu birazda ekonomik durum ile alakalı. Bazen tüm parçaları değiştirmeye bütçemiz yetmeyebilir. İşte Bilgisayar bileşenleri değiştirirken dikkat etmemiz gerekenler.

Eğer bilgisayarınızda çoklu işlemler yapıyor ve PC belleğini fazla zorluyorsanız RAM takviyesi faydalı olabilir. Son dönemde daha ucuzlayan RAM lar bilgisayarı yükseltmek için bütçe dostu bileşenlerden. Ama unutmamak gerekir ki günümüz bilgisayarlarında bir noktadan sonra çok büyük etki yapmıyor. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için 4GB RAM yeterlidir. Eğer 1GB bir RAM kullanıyorsanız bunu 4GB RAM ile değiştirmek hem ucuz hem de etkili bir yükseltme olur.

bilgisayar-yenilerken

Son dönemin yeni gözde bileşeni SSDler bir bilgisayarın performansını artırmak için başta gelen bileşenlerden. SSD sayesinde Windows çok hızlı açılacağı gibi, kurmuş olduğunuz programlarda muazzam hız artışları yaşarsınız. Bilgisayarda işlemci yükseltmesi diğer bileşenlere göre zordur. Zira almış olduğunuz işlemcinin kullanıldığınız anakart tarafından desteklenmesi gerekir. Uzun zamandır anakart değişimi yapmadıysanız destekleyen işlemcilerden almanız bilgisayara çok fazla bir etki sağlamaz.

Bilgisayarı oyun performansı odaklı olarak yükseltecekseniz ekran kartı yükseltilmesi gereken ilk bileşendir. Ekran kartını güncellerken dikkat edilmesi gereken, güç kaynağının yeterli olup olmamasıdır. Son zamanlarda orta seviye ekran kartları bile birçok güncel oyunu sorunsuz çalıştırıyor. Bu yüzden çok pahalı modellere gitmeye gerek yok. Fakat PC yükselmede bileşenler birbirlerine bağlı. Siz en pahalı ve modern bir ekran kartı almış olsanız bile işlemciniz ya da anakartınız eskiyse istediğiniz performansı alamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.