Broker Kimdir

11

Belirli bir komisyon karşılığında finans sektörlerinde ya da herhangi bir konuda alıcı ve satıcıları bir araya getirerek ticari sözleşmelerin yapılmasına ya da sadece alım ve satım işlemlerine aracılık eden kişidir. Daha çok örgütlenmiş piyasalarda faaliyet göstermektedirler. Örneğin; Sigortacılık, emlak, döviz, borsa, değer ve çeşitli kişisel talepler gibi.

            Ayrıca Batı’da daha çok gelişme gösteren bu iş kolu Türkiye’de Komisyoncu olarak nitelendirilmektedir. Brokerlar ise kendilerine yatırım uzmanı ve finans uzmanı olarak adlandırmaktadırlar.

Burada dikkat edilmesi gereken işin işleyişidir. Broker Kimdir, Broker olan kişi hiçbir şekilde satın alınan malı kendi hesabına aktarmaz ya da kendi için satın almaz. Önemli olan nokta işlemleri kişi veya kurumları temsil edip kendi adına yapmasıdır. Broker işlemleri kendi adına yapar ama bu esnada sadece alıcı ile satıcıyı buluşturarak ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılmasına öncülük eder. Bu süreç sonucunda kazanılan para ise Brokerin komisyonudur.

broker-nedir

            Peki ya brokerlerin çalışma alanları nelerdir?

            Özel şirket ve kuruluşlarda daha sık karşılaşabileceğimiz Brokerlar genellikle yatırım uzmanları ve portföy uzmanları olarak faaliyet göstermektedirler. Ayrıca ekonomi tek başına geniş bir yelpazeye sahip olduğundan dolayı ekonomi dallarında da çalışmaktadır. Ekonomi alanında faaliyet gösteren brokerların olası bir kriz durumunda çözüm odaklı hareket etmeleri beklenmektedir. Kulağa kolay bir iş olarak gelse de stresli ve yoğun bir iştir. Brokerlar sabit maaşla çalışıp, prim olarak komisyon almaktadırlar.

Bunun yanında herhangi bir kriz anında olayı masaya yatırıp kısa sürede çözüme ulaşmak zorundadırlar çünkü bir nevi başkalarının parasından sorumlu olmaktadırlar. Brokerlar prensip, prestij ve iş ahlakına sahip insanların yapabileceği günümüz dünyası için muazzam bir iş koludur. İktisadi ve idari bilimler fakültesi 4 yıllık lisans mezunları bu iş kolunda faaliyet gösterebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.388 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.