Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Posted on

Kış aylarının gelmesiyle birlikte evde ısınma masrafları artmaya başladı. 4 kişilik bir çekirdek ailenin aylık doğalgaz faturası akla geldiğinde en az 250 TL – 300 TL  hatta bazı komşularımdan iyi bilirim ki 400 TL gibi rakamları cepten çıkarmak gerekiyor.

Hatta bu fiyat aralıklarının kat kat üstünde fatura ödeyenlerde var ki ay sonu geldiğinde kara kara düşünmemek elde değil. Dolayısıyla akla doğalgaz faturasını düşürmenin yolları geliyor. Peki doğal gaz faturası nasıl düşer? hangi tedbirleri alarak ev ekonomisini bir nebzede olsa rahatlatırız? ben bir kaç yöntem deniyorum. Az da olsa işe yaradığını düşündüğümden sizlerlede paylaşmak istedim. İşte kışın yakıt masrafını azaltmanın tüyoları…

Yaklaşık 1 derecelik fark yakıt tüketiminde yüzde %6 tasarruf sağladığından pencereden güneş çekildiği vakit perdelerinizi kapatmak gerekiyor. Diğer tabiriyle öğlen vakitleri azda olsa güneş varken perdeleri açmamız gerekiyor.

Doğalgaz kombisiyle sürekli oynamıyoruz. Yani evden çıkarken kapatıp eve gelince tekrar açma işlemi yapmıyoruz. Kombi her açılışında 1 saatte yaktığı enerjinin yarısını harcadığından faturayı arttırır. En ideali sabit bir derecede tutmaktır.

Eğer evde kullanmadığınız bir oda ya da az kullandığınız odalar varsa radyatör peteklerini kapatın. Yanı sıra 2 yılda bir petek temizliği yaptırmak gerekiyor. Kombiniz eğer mutfakta ise mutfağın peteğini yakmanıza gerek yoktur.

Bu arada dipnot olarak ekliyim 3 peteğin devre dışı bırakılması yaklaşık %15 yakıt tasarrufu sağlar. Kesinlikle pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayın. Kısa süreli kullanımlar için sıcak suyu açıp kombiyi devreye sokmayın. Ocağa göre pişirme tenceresi kullanın.

Benden bu kadar varsa sizlerinde eklemek istedikleri yorum alanından belirtmenizi rica ediyorum.
Hoşçakalın, bir sonraki ekonomi yazımda görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir