Domain Yaşının SEO’ya Etkisi

Posted on

Domain yaşının SEO’ya etkisi gerçekten çok büyüktür. SEO kriterleri arasında olan bu konu bir çok arama motoru sıralamasında büyük rol oynar. Google algoritması ve diğer arama motolarının kıstasları, uzun süreli alınmış bir domaine sahip olan sitelere daha güvenilir bir site olarak bakmaktadır. Domainin yaşının büyük olması bir yana içine girilen özgün yazılar, yapılan sağlam backlink ve sık sık yapılan güncellemeler ile birlikte SEO uygulamaları yapılan sitede anahtar kelimelerde yükselmek diğer sitelere nazaran çok daha kolaydır. Yapılan bir incelemeye göre bu belirtilen arama motorlarındaki ilk sıradaki siteler, domain yaşı en uzun olan ve süresi en fazla uzatılan sitelerdir.

Sadece domainin bulunduğu sitenin yaşı değil, bu siteye link veren sitelerin de domain yaşlarının yüksek olması kesinlek büyük bir artıdır. Son zamanlarda ücretsiz olarak dağıtılan veya ucuz olan domainlerin bir çoğu eski tarihli fakat SPAM websiteleridir. Bu yüzden domain alırken geçmişini iyice incelek gerekir.

seo

Eski domain alalım derken kötü ve SPAM bir domaine para yatırmayı hiçkimse istemez. Yani domainin bitiş zamanı 1 yıl ve altı olan siteler SEO açısından kötü bir durumdadır. Biz domain yaşının en az 3 veya 4 yıl olmasını öngörüyoruz. 3 yıl ve altı süresi olan domainler, arama motorlarında geçici bir site olarak algılanabilir. Domain yaşı ve uzatılma süresi ne kadar uzun olursa Google’ın gözünde o kadar avantajlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir