Çocuğum Hangi Okula Kayıt Olacak – 2013 – 2014 Eğitim Öğretim Yılı

Devletin yeni yasalarına göre artık ilkokula gidecek çocuklar yani yeni okula başlayacak olan çocuklar mahallede bulunan İlköğretim okullarında okuyacaklar. Yapılan düzenlemeler gereği böyle bir karar alan Milli Eğitim Bakanlığına isyan aileler tarafından sürüyor. Haklı sebeplerinden dolayı da bence bu isyan devam ederse bu yasa kalkacak. Yeni eğitim öğretim yılında 1.sınıfa başlayacak olan ve yeni kayıt olacak olan öğrencilerin velileri şimdiden çocukların hangi okulda öğrenim göreceği ve kayıt olacağını merak etmeye başladılar bile.

2012 – 2013 Eğitim Öğretim yılı 14 haziran 2013 cuma günü itibariyle son bulmuştu hatırlayacaksınız. Yeni Eğitim Öğretim yılı yani 2013-2014 Eğitim Öğretim yılı ise 9 eylül 2013 pazartesi günü başlayacak.

Teknoloji ile birlikte artık öğrenciler kayıtları elektronik ortama taşınmış durumda. Öğrenciler bundan böyle nufüsa dayalı sistem ile otomatik olarak kayıt olacaklar. Yani herhangi bir okula gidip de kafanıza göre ilköğretime malesef yazdıramayacağız çocukları okula. Yani hangi kayıt bölgesinde iseniz o bölgedeki en yakın okula öğrencinin kaydı çıkmış bulunuyor.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Milli Eğitimin düzenlemesidir bu. Buna göre öğrencinizin hangi okula kaydı çıktığını nasıl öğrenebilirim?

E-Okul siteminde açılmış olan bir uygulama ile veliler öğrencilerinin hangi okula kayıt olacağını TC Kimlik Numaraları ile öğrenebiliyorlar. TC Kimlik No ile İlkokul 1.Sınıf Kayıt Sorgulama sayfasına giderek sizlerde çocuğunuzun hangi okula kayıdı çıkmış öğrenebileceksiniz.

Çocuğumun çıktığı okulu nasıl değiştirebilirim?

Öğrencinin kayıt olduğu değiştirmeniz mümkün olmuyor malesef. Okulu değiştirebilmeniz için adres değişikliği yapmanız gerekecek ki o da fazla masraflı. Tanıdık vasıtasıyla bunu yapabilirsiniz. Fakat nüfus müdürlüklerinden yapılan adres değişikliklerinde eğer sahte adres bildirirseniz daha sonra para cezası alabilirsiniz.

e-okul

1.Sınıfa Kayıt Nasıl Yapılacak?

İlkokul 1.sınıf kayıtlarında öğrencinin kayıt olacağı okula giderek kayıt onaylama işlemi yapmanız yeterli olacaktır. Kayıt için okulunuza başvurduktan sonra okulunuzun ilan ettiği belgelerle kayıt yapma şansınız var.

Genelde Okullardan İstenen Belgeler;

  • Öğrenci, Veli Kimlik ve Fotokopisi
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Fotokopi Kağıdı

Kaç Doğumlular 1.Sınıfa Başlayacaklar?

2013-2014 eğitim öğretim yılında öğrenci kayıtlarında,

  • 30 Eylül 2013 tarihi itibariyle
  • 48-60 ayları arasında ise Anasınıfına
  • 60-66 ay arasında ise İsteğe Bağlı 1.Sınıf veya Anasınıfına
  • 66 ay ve yukarı ise zorunlu olarak sistem üzerinden 1.sınıfa
  • kaydolur.

Çocuğum Hangi Okula Kayıt Olacak? İlkokul 1.Sınıf mı Anasınıfı mı?

1.sınıf çocuğum kaç aylık hesapla:

Çocuğum kaç aylık, anasınıfına gidecek mi, 1.sınıfa gidecek mi hesapla ;

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.