6 sene önce
6 sene önce

Ehliyet Geri Nasıl Alınır

Sürücülerin belirlenen bazı trafik kurallarını ihlal etmesi sonucu ehliyetlerine el konabilir. Ehliyete el konulma durumlarında ise ehliyeti geri almak için belirlenen bazı işlemler yerine getirilmelidir. Önce ehliyete el konulmasına sebep olan kurallardan bahsedelim. Bu kurallar; 0.50 promilin üzerinde alkollü araç kullanma, ceza puanı sistemine göre ehliyetinin puanını bitirilmesi ve 1 yıl içerisinde 5 defa hız sınırını aşma.

İlk olarak alkollü araç kullanmadan dolayı el konulan ehliyetin geri alınır bahsedelim. Eğer sürücü ilk defa alkollü araç kullanırken yakalanmış ise 6 ay bekleme süresini geçirdikten sonra ceza tutarını ödeyerek, ceza makbuzu ile bağlı olduğu trafik emniyet müdürlüğüne başvurması yeterlidir. Sürücü ehliyetine ikinci kez alkolden dolayı el konulmuş ise, sürücünün yapması gereken ilk şey trafik ve çevre kursuna yazılmaktır. 4 hafta süren bu eğitimi aldıktan sonra sürücü eğitimi aldığına dair belgesini mutlaka alması gerekir. Daha sonra sürücünün psikiyatri doktoruna muayene olması şarttır. Tüm bu işlemleri eksiksiz yerine getiren sürücü, belgeleri ile birlikte ceza süresi bittikten sonra ehliyetini geri almak için başvurabilir. Ceza tutarını da burada ödeyen sürücü ehliyetini geri alabilir. Ehliyetine üçüncü kez alkolden el konulan sürücü ise aynı işlemleri tekrarlaması gerekir. Yalnız bu kez bekleme süresi 5 yıldır.

Ehliyete el konulmasına sebep olan diğer bir durum ise yıl içerisinde ehliyet puanın bitirilmedir. Ehliyet puanını bitiren sürücünün ehliyetine el konulur. Ehliyetin geri alınması için 2 ay bekleme süresinin bitirilmesi gerekir. Eğer aynı yıl içerisinde ehliyetin ikinci kez puanı bitirilirse bu kez sürücünü 4 ay süre ile beklemesi gerekir. Daha sonra psikiyatri raporu alınması şarttır. Tüm bu işlemlerin ardından ehliyet geri alınabilir. Aynı yıl içinde üçüncü kez ehliyet puanını bitiren sürücülerin ise ehliyetlerine süresiz el konulur.

Ehliyetin el konulmasına bir diğer sebep ise yıl içerisinde 5 kez hız sınır ihlali yapma. Bu durumda ise ehliyetin geri alınması için 1 yıl süre ile beklenmesi gerekir. Ceza süresinin ardından sürücü ödediği ceza makbuzları ile başvuruda bulunabilir. Ehliyetine el koyulan sürücülerin ehliyet geri nasıl alınır öğrenmek için gerekli olan bilgiler bunlardır.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?