Elektrik Süpürgelerine Yasak Geliyor

10

AB 1600 Watt üzerinde çalışan tüm elektrik süpürgelerinin satışını 1 Eylül tarihinden itibaren yasaklıyor. Bunun yapılmasında ki en önemli neden Avrupa birliği, birlik ülkeleri arasında enerji kullanımını bir politikaya bağlamıştır. Bu politikaya göre 2020 için  % 20’lik, 2030 için ise % 30’luk tasarruf hedefi olacaktır. Bu politikaya ters düşen 1600 Watt üzerinde çalışan elektrik süpürgelerinin 1 Eylül’den itibaren satışları yasaklanacak. Bu karar çerçevesinde 2017 den itibaren evinizde kullanmış olduğunuz elektrik süpürgelerinin gücü 900 Wattı geçemeyecek.

Piyasada ki elektrik süpürgelerine bakıldığı zaman 1800 Watt ve üzerinde bir güce sahip olduklarını gözlemlemek mümkün. 900 Watt ve 1800 Watt arasında ki çekiş gücü arasında çok büyük bir fark olduğu ve bununda çok büyük eleştirilere yol açacağını söylemek mümkün. Kullanıcı aynı temizlik seviyesine ulaşabilmek için elektrik süpürgesini 3 kat daha çok çalıştırıp yine aynı enerjiyi kullanmış olacak. Belki de daha fazlasını. Buda daha şimdiden uygulamaya geçilmeden tüketiciyi rahatsız eden ve eleştiriye neden olan konuların başında gelmektedir.

elektrik-süpürgesi

Ağustos ayına kadar piyasada satışta olan elektrik süpürgeleri bu yasaktan etkilenmeyecek. Yani stoklarda ne kadar elektrik süpürgesi varsa Ağustos ayına kadar satışlarına devam edilecek. Fakat Ağustos ayından itibaren ise bu stoklarda bulunan elektrik süpürgelerinin de satışlarına son verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.388 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.