Elif Şafak Kimdir?

13

Ünlülerin hayatları insanlar tarafından çok merak edilmekte. Günümüzde artık internetin gelişimi ile birlikte her şeyin kolayına kaçar olduk. Tanımadığımız kişileri Google’a yazarak tanıma imkanı bulabiliyoruz. Bu da internetin nimetlerinden oluyor. Bu yazımızda sizlere Twitter ve Facebook’da adını sıkça şiirlerden duyduğumuz duygusal kadın Elif Şafak’dan bahsedeceğiz. Artık insanlarda Elif Şafak ismi bir tarz yaratmış. Peki bu tarz yaratan Elif Şafak kimdir? Elif Şafak nerelidir? Hepsinin cevabı haberimizde.

Elif Şafak, 25 Ekim 1971 Strazburg doğumludur. İlk romanını 1997 de yayımlayan Şafak’ın annesi diplomat, babası psikolog ve akademisyendir.  Anne ve babasının ayrılığından sonra Şafak soy ismini annesinden almıştır Elif. Ortaokulu Madrid’de bitiren Elif Şafak, liseyi Ankara da Atatürk Lisesinde bitirmiştir. Üniversite öğretimini ise Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Uluslar arası ilişkiler bölümünde okuyarak bitirmiştir. Ayrıca bu Üniversitede yüksek lisans’da almıştır.

Yine aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde lisansını yapmıştır. Doktora tezini de OTDÜ Siyaset Bilimi Bölümünde bitirmiş olan Elif Şafak ilk eserini Kem Gözlere Anadolu isminde çıkarmıştır. 2009 yılında yazdığı Aşk adlı romanı ile Türk Edebiyat Tarihinin en kısa sürede en çok satan edebi eserinin yazarı ünvanını almaya hak kazanmıştır.

O dönemlerde aldığı büyük ödüller önünü açmıştır. Pinhan kitabi ile 1998 Mevlana Büyük Ödülü ve Fransa tarafından verilen Sanat ve Edebiyat Nişanesi olmuştur. 2011 yılında yayınlanan İskender adlı romanı ise çok konuşulmuştur. Kitaptan çok girdiği erkek kılığında ki hali konuşulmuştur. Kitabın kapak fotoğrafına girdiği erkek kılığında ki fotoğrafını koymuştur. Son olarak 2012 yılında Şemspare adlı romanı yayınlanmıştır. Elif Şafak ayrıca HT Pazar ekinde haftalık ve aylık olmak üzere yazılar yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.387 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.