6 sene önce
6 sene önce

En Tehlikeli 10 Hapishane

Soğuk ve karanlık odalardan oluşan bir yapıt. Hapishane…. Hiç birimiz,adım dahi atmak istemeyeceğimiz bir yer. Gardiyanları ve mahkumları ile son derece tehlikeli ve alışılmaz olabilir. Hatta en kötüsüne düştüyseniz verilen ceza sürenizi çekemeden,hayatınızı kaybetmeniz çok muhtemel.

Bugün sizler için bu gezegendeki en tehlikeli 10 hapishaneyi tanıtacağım. Umarım içlerinden birinde tanıdığınız biri yoktur.

10-Riker Adası- New York ( ABD)

Ünlü ”Law  & Order ” dizisinin esinlendiği Riker Adası birçok kez bıçaklanma, linç, şiddet olayları ve zihinsel rahatsızlığı olan mahkumlara karşı tutumu nedeniyle gündeme geldi.

9-Gitarama Merkez Cezaevi- Ruanda,Afrika

Bu cezaevinin mahkum sayısı ülkenin iç savaş yaşadığı 90’larda 7000’e ulaştı. O zamanlar,mahkumlar hayatta kalabilmek için insan eti yemek gibi yollara başvurmak zorunda kaldıkları biliniyor. Hangi suçu işlerseniz işleyin sakın bu hapishanenin yakınından dahi geçmeyin. Mahkumlar kolunuzdan bir kıt alabilir.

8-El Rodeo Hapishanesi- Guatire, Venezüela

Bünyesinde 50.000 mahkum bulunduran bu hapishane, şiddet dolu çete savaşlarıyla ünlü.2011’de içeride öyle şiddetli bir çete savaşı çıktı ki,ülkenin askeri kuvvetleri içeriye silahlı müdahalede bulundu.

7-Supermax-Florence,Colorado,ABD

Buradaki gardiyanlar mahkumlarla neredeyse hiç konuşmuyorlar. Genellikle göz kontağı ve el hareketleri ile mahkumları yönlendiriyorlar. İletişim ise çok kısa sağlanıyor. Mahkumlar, günün 23 saati güneş ışığı bile girmeyen hücrelerde kapalı tutuluyorlar.

6-Tadmor Hapishanesi ,Tadmur,Suriye

1980’de burada gerçekleşen ve 800 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir katliam ve devamındaki olaylar nedeniyle 2001’de kapatıldı.10 sene sonra tekrar açıldı fakat,Amerikan askerlerinin belirttiğine göre linç ve asarak öldürme burada her gün hala gerçekleşmekte.

5-Louisiana State Penitentiary- Angola, Louisiana, ABD

Burası bir ”çiftlik hapishane” ve hiçbir karşılık almadan mahkumlar devamlı pamuk toplamak zorundalar. Ayrıca pamuk toplama işi bittikten sonra farklı işlerde çalıştırılarak,yorulmaları sağlanır. Günlük 17 saat zorunlu çalışma süreleri bazıları için ölümcül olabilir.

4-La Sante-Paris, Fransa

Mahkumların yanı sıra, bu hapishane fare ve bitlere de ev sahipliği yapmaktadır. Aşırı kalabalık olması ile birlikte, buradaki gardiyanlar bilinen en acımasız gardiyanlardan.Şehrin göbeğinde yer alması ile birlikte kaçış ihtimalini neredeyse sıfıra indiren bu hapishanenin lakabı ise ”Venüs” tür.

 

 

3-San Juan de Lurigancho-Lima, Peru

Güney Amerika’daki en kötü hapishane olarak biliniyor ve şu an en az 7.000 mahkumu bünyesinde barındırıyor. Diğer hapishanelerin aksine, burada mahkumlar el yapımı eşyalar satarak kendi ekonomilerini oluşturabiliyorlar ancak, rekabet gibi nedenlerden dolayı bu da cinayet ve ölümlere yol açabiliyor. Ayrıca horoz dövüşleriyle ünlü bir hapishane.

 

 

2Butyrka Hapishanesi-Moskova, Rusya

1600’lerden beri bünyesinde tutukluları barındırıyor. Dikkat edin diğer hapishanelerin aşırı kalabalık olduğundan bahsettim ancak burası en kötüsüdür. Bütün hücreler normal kapasitenin 10 katı üstünde insan ağırlıyor ve bu nedenle pislik dolu bu yerde, HIV ve Tüberküloz gibi illet hastalıklar kolaylıkla yayılabiliyor.

prison

 

1-Kamiti Maximum Security Prison- Nairobi, Kenya

Bu hapishane, o kadar kirli ki kolera gibi salgın hastalıklar çok  yaygındır. Yetersiz beslenme ve açlık burada ölüm sebeplerinin en başında geliyor. Neredeyse her gün bir isyanla karşı karşıya olan Kamiti gardiyanları buranın yeryüzündeki cehennem olduğunu söylüyorlar. Kapasitesi 600 olan bu hapishanede 4.000 mahkum cezalarını çekmekte. Ayrıca hepsi çizgili birer kıyafet giymek zorundalar. Bazılarının kıyafetleri yarım çünkü,açlık o denli kuvvetli ki, birbirlerinin kıyafetlerini gece uyurlarken yemeleri çok alışılmış bir aktivite.

 

 

Siz siz olun bu korkunç hapishanelerden uzak durun. Özellikle Fransa oldukça korkutucu.

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?