5 sene önce
5 sene önce

Geçmişten Günümüze Türk Şarkılarının Yabancı Coverları

Geçtiğimiz haftalarda Adele’nin yeni bir albümü çıktı. Albüm, dünya piyasasında büyük bir sükse yaptı. Heyecanda yarattı aynı zamanda. Fanları uzun zamandır beklediği albüme kavuştu. Albümü inceledik, gayet güzel. Hoş şarkıları var. Ama bizden de bir şarkı (ç)almış ablamız. Dün akşam sosyal medya’da epey dolaştı bir şarkı. Ahmet Kaya’nın Acılara Tutunmak adlı şarkısı Adele’nin yeni albümündeki Milllion Years Ago şarkısı bir biri ile benzerlik gösteriyor. Sosyal medya’da da epey bir alay konusu oldu.

Bizde sizler için bu şarkının yanı sıra geçmişten günümüze kadar olan şarkıların, yabancılaştırılmasını derledik. Kimler kimler yok. Ama şu bir gerçek ki Adele’nin Million Years Ago şarkısı çok hoş olmuş :). Yada bizim yabancı sevdamızdan mıdır ki acaba. İlk şarkımız ile başlayalım.

Hakan Peker – Karam ; Yıllardır yaşlanmayan adam! Adam gibi adam. Geçtiğimiz günlerde Dede oldu kendisi.

Ivana – Karam ; Bulgaristan’ın ünlü sanatçılarından olan Kamelia, bir dönem 90 lı yıllarda damgasını vuran şarkıyı aparmıştı.

Erkin Koray – Hayat Bir Teselli ; 1976 yapımı olan şarkı, GonjaSufi tarafından 2010 tarihinde A Sufi and a Killer albümünde yer alan şarkıda kullanmıştır.

 CONJASUFI – Klowds

İranlı Hip Hop grubu Hichkas ise sample’ını bir Ebru Gündeş şarkısı olan Senin Olmaya Geldim’den almış.

Ebru Gündeş – Senin Olmaya Geldim

Hichkas – Man Vaistadam

Sırada dünyaca ünlü müzik grubu Scooter‘ın Sezen Aksu şarkısının soundunu kullanması var. Sezen Aksu’nun Hadi Bakalım şarkısı Scooter grubunun Bigroom Blitz şarkısında yer alıyor.

Candan Erçetinin Elbette şarkısı yine yabancılar tarafından iyi değerlendirilmiş. Fransız bir rock grubu olan B.B. Brunes, Britty Boy isimli şarkısında orijinaline taş çıkartacak güzellikte kullanmış.

Mazhar Fuat Özkan’ın Adımız Miskindir Bizim isimli şarkısı Action Bronson’ın çılgın şarkısı Easy Rider’da ;

Adımız Miskindir Bizim ;

Bu şarkı bizi çok şaşırtıyor gerçekten. NBA LIVE 16’nın tanıtım videosunda arka fonda çalan şarkı bildiğin Cem Karaca’nın – Öbür Dünya şarkısı. İnanmıyorsan aha dayıya sor.

Cem Karaca – Öbür Dünya ;

Tüm dünyaya da sevilen, 7 den 77 ye herkesin abisi olarak ekranlarda ( 90larda ) çok kez bizleri güldüren ve çocuk sevgisi ile tanınmış rahmetli Barış Manço’nun Hal Hal şarkısı MED – Superman prod by J Rocc şarkısında kullanılmış. İnsan gerçekten gururlanıyor.

MED – Superman prod by J Rocc

Barış Manço – Hal Hal

Yoon Sook Jin, Gökhan Tepe’nin Vur şarkısını bildiğin cover yapmış 🙂

Tarkan’ın Şıkıdım şarkısını tüm dünyada duymuşsunuzdur. Diskolarda bile çalar aslında. Şahit olmuşluğum bile var. Bulgaristan, Rusya ve İsveç. Şarkı acayip sükse yapmıştı bir dönem. Halen daha devam ediyor 🙂

‘Gerçek Metal’ müzik yapan, vokalde Eric Adams, bateride Donnie Hamzik, gitarda Karl Logan ve bas gitarda Joey DeMaio’dan oluşan grubun bu şarksını daha önce hiç duymadığınıza eminim. İşin daha da tuhafı heavy metal yapan ve müzikleriyle yeri göğü inleten Manowar’ın Türkçe söylediği Baba şarkısı, slow ve bir o kadar da naif. Manowar’ın “Beni küçükken elimden tuttun baba, bil isterim şimdi anladım. Beni hiç kırmadın güçlendirdin, yanlışım da olsa hatam olsa.” diye devam eden şarkıda duygusallığın dibine vurduğunu söyleyebiliriz.

Mustafa Sandalın Aşka Yürek Gerek şarkısı da Balkan müziklerinde konu olmuş durumda. Gerçi tartışmalar sürüyor halen. Mustafa Sandal mı şarkıyı aldı yoksa şarkı Azis‘in miydi? 🙂 Dinliyoruz.

Sıla’nın Vaziyetler şarkısı da yine aynı şekilde Vasiliki Ntanta tarafından cover yapılmış.

Demet Akalının Aşkın Açamadığı Kapı‘da Goga Sekulić tarafından coverlanmış.

Kenan Doğulu’nun Çakkıdı şarkısı bir dönem efsane olmuştu. Bu şarkı’da yine Feminnem adlı grup tarafından söylendi.

Liste’ye sizlerde ekleyebilirsiniz dostlar. Bakalım daha neler çıkacak 🙂

Bu Yazıyı Paylaşın

En Çok Okunanlar
Yazılarımızı hobi olarak alıp kullanabilirsiniz. Biraz emeğe saygı yaparsak çokta güzel olmaz mı?