Geleneksel Tarım ve Organik Tarım Hakkında

Tarım da Endüstrileşme ile beraber Geleneksel tarım yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Buna paralel olarak insanların sağlığı ciddi tehdit altındadır. Küresel Gıda ve ilaç firmalarının doymak bilmeyen daha çok kazanma odaklı hırsları tüm insanlığı tehdit etmektedir.

organik-tarim

 

 

 

 

 

 

Tüm ülkelerin tarım politikalarına küresel birkaç gıda firması yön vermektedir. Gıda kodekslerini bu firmalar hazırlamakta ve içerikler insan sağlığı yerine daha çok tüketme ve para kazanmayı hedeflemektedirler.
Gıda katkıları, kimyasal gübre ve zirai ilaçlar gıdaların besin değerlerini % 60-90 oranında yok etmektedirler.
GDO’ lu tarım ürünleri insan ve canlılar üzerinde ciddi tahribatlara yol açmakta ve kanser çok hızlı bir şekilde yayılmakta buna bağlı olarak ilaç firmaları sürekli yeni ilaçlar piyasaya sürerek sermayelerin katlamaktadırlar.
İnsan ve hayvan nesli tehdit altındadır. Türkiye de nüfus artış hızı düşmektedir. İnsan üreme hücreleri yok olma ile karşı karşıyadır veya sperm kalitesi düşmektedir.
Ekolojik denge sürekli bozulmakta toprak, su ve doğal kaynaklar aşırı derecede kirlenmiş bugün dünyada içilebilir su kaynakları % 2,5 düzeyine inmiştir.
Geleneksel ve organik tarıma geçiş bir zorunluluk haline gelmiştir. Tarımsal ve hayvansal ürünler de geleneksel ve organik ürünlerin tüketilmesi için ivedi olarak toplumsal bir bilincin mutlaka oluşturulması gerekmektedir.
Toplumun beslenme alışkanlığının doğal ve organik köy ürünlerine göre değiştirilmesi için medya da bilinçlendirme kampanyaları yapılmalıdır. Köylere dönüşler teşvik edilerek geleneksel ve organik gıda üretimi ve hayvancılık teşvik edilmelidir. Çiftçinin ürünlerini direk pazarlara ulaştırması için teşvikler verilmeli ve emeğinin karşılığını alacak şekilde ürünlerini satabilmelidir.
Doğal ve organik ürün satan marketlerin teşvik edilmesi ve bu marketlerin ürünlerini direk üreticilerden tedarik edilerek uygun fiyata tüketicilere sunması toplumun bu ürünlere ulaşımını sağlanması gerekmektedir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.