Gıda Zehirlenmesi Tedavisi

13

   Gıda zehirlenmesi; bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş, gıdaların tüketilmesiyle meydana gelir. Gıdalarda bulunan bakterilerin çoğalması ve bu bakterilerin toksin üretmesiyle gıdalar zehirli hale gelir. Hafif gıda zehirlenmelerine halk arasında mide üşütmesi de denir. Ancak bilimsel olarak mide üşütmesi diye bir şey yoktur. Gıda zehirlenmelerini önlemek için; aldığınız gıdaların tarihlerine bakmalı, sebze ve meyveleri iyi yıkamalı, temizliğe özen göstermelisiniz. Özellikle de et ve süt ürünlerine özen gösterilmelidir. Çünkü en çok bu tip ürünlerde zehirlenme vakalarıyla karşılaşılmaktadır. Bazı zehirlenmelerin sonucu çok ciddi olabilir ve nadiren de olsa felce ve ölüme neden olabilir.

Gıda zehirlenmesi belirtileri; çoğu zaman ağrı, bulantı, kusma,  karın krampları, ishal, halsizlik, ateş, üşüme, terleme ve baş ağrısı şeklinde görülür. Alınan gıdanın türüne, miktarına ve kişinin vücut direncine göre belirtiler aynı zamanda da ortaya çıkış süresinde değişiklik olabilir. Bazı zehirlenmelerde 30dk. İle bir saat arasındayken bazılarında ise 12-48 saat arasında ortaya çıkmaktadır.

sağlık

Gıda zehirlenmeleri genellikle kendi kendine geçer. Evde tedavisi mümkündür. Ancak bazı zehirlenmelerde doktora başvurulması gerekir. Ağır vakalarda ilaç(antibiyotikler) tedavisi uygulanır. Doktora gitmeden ilaç alımı da yapılabilir eczanelerden reçetesiz ilaç satın alabilirsiniz. Gıda zehirlenmesi tedavisi sırasında hasta bol su ve sulu gıdalar tüketmelidir. İshal sırasında kaybedilen su miktarı fazla olduğundan ve mide hassaslaştığından hem mide için hem de suyun vücuda geri alınması için tamamen iyileşene kadar bu yapılmalıdır. Katı gıdalar tüketilmemelidir. Yine hem mide hem de dolaşım sisteminin gördüğü hasardan ötürü dikkat edilmelidir. Bu tedaviler uygulandığında eski sağlığınıza 1-3 gün arasında kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.388 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.