Google ‘ dan süper gözlük

17

Google, süper bir projeye daha imza attı. Sadece internet üzerinde çalışmayarak sosyal faaliyetler ve daha bir çok projede imzası olan Google ‘ ın yeni projesi ise süper gözlükler. Project Glass, bir adet “artırılmış gerçeklik” gözlüğünden oluşuyor. Gözlük, akıllı telefon benzeri cihazların tüm işlevlerini günlük hayatla bütünleşik bir şekilde ve sesli komutlarla yerine getiriyor. Project Glass gözlükleri ile dijital ekranlarda harita üzerinden istediğiniz güzergahı,adresi bulabiliyor. Arkadaşlarınızın nerede bulunduğunu tespit edebiliyor ve mesaj gönderebiliyor En önemli ve en çok dikkat çeken özelliği ise görüntülü sohbet yapabilmesi.

Project Glass ‘ dan biraz daha bahsedecek olursak ; gözlüğü takan kullanıcının gözünün önüne, gece gelen tüm e-postalar serilebiliyor. Kullanıcı sadece “Cevapla” deyip mesajını sesli söyleyerek yanıt yollayabiliyor. Bilmediği bir yere gitmek için mekanın adını söyleyerek “Oraya nasıl gidilir?” demesi yeterli oluyor. Rota yine simgeler ve görsellerle gözünün önünde beliriyor. Gördüğü herhangi bir şeyin fotoğrafını çekip, Google+ hesabında anında paylaşabiliyor. Hatta bir kitapçıda istediği kitabın nerede olduğunu sorarak bile yerini öğrenebiliyor.

Google’ın son bir yıldır internette sözü edilen gizli projesiyle duyulan ve ilk kez resmi olarak dün açıklamasını yaptığı asortik gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği bilinmiyor. Bazı varsayımlar, gözlükleri tanıtarak Google’ın teknoloji alanındaki yeteneğini göstermek istediğini savunuyor. Project Glass şimdilik gerçekleşmekte olan bir projeden çok, ürün konsepti niteliğini taşıyor. Ancak şirketin ürünü gerçek insanlara denetmeye başlamış olması, Project Glass’ın güzel bir hayalden çok şartlar olgunlaştığında pekala kullanabileceğimiz bir cihaz olduğu izlenimini veriyor. Bunu da Project Glass ‘ ın videosundan anlayabiliyoruz. İşte Project Glass ile bir gün tanıtım videosu ;

1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.394 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.