• Ana Safya
  • Sağlık
  • Google Diyabetik Ölçen Kontak Lensler İçin Novartis İle Anlaştı

Google Diyabetik Ölçen Kontak Lensler İçin Novartis İle Anlaştı

10

Diyabet takibinde aktif olarak kullanılan akıllı kontak lenslerinin geliştirilmesi için Google ilaç endüstrisinin devlerinden Novartis ile işbirliğine gidecek. Geçtiğimiz gün Novartis tarafından duyurulan haberde grubun göz bakım ile ilgili Alcon ve Google’ın yarı gizli Google (x) birimi arasındaki mutabakatla akıllı lens teknolojisinin tedavi amaçlı  tüm ürünlerini Novartis lisanslayacak.

Bu anlaşmayla Google (x) ve Alcon, akıllı lens teknolojisi üzerinde detaylı bir çalışma başlatılacak.  Bu teknolojinin önemli özelliklerinden biri ise müdahale gerektirmeden sensörler, mikroçipler ve kontak lenslerle yerleştirilen elektroniklerden oluşuyor. Bu işbirliğinin bir diğer önemli sebeplerinden biri diyabet hastalarının mümkün olduğunca az müdahale ile devamlı olarak şeker ölçümlerinin yapılması.

google-diyabet-hastalari-icin-gelistirdi

Novartis Türkiye’de de yakından tanınıyor. Öyle ki Türkiye en büyük ilaç şirketleri sıralamasında en üstlerde yer almakta. Bu alanda Microsoft da bir çalışma içerisinde olduğu bilinmekteydi ancak TechCrunch’un duyurduğu haberde projenin üst düzey araştırmacılarından Babak Paviz, Google’a transfer olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.323 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.