Google Kuruluş Hikayesi

7

Dünyanın her yerindeki internet kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen arama motoru olan Google, artık kendi ismini literatüre sokan, arama yapmak için kullanılan ‘google’lamak’ kelimesinin oluşmasına bile yol açan bir marka.

90’lı yılların ortasından itibaren internet ağının artık bireysel kullanıcılar arasında da yaygınlaşması, internetin pek çok ihtiyacı da doğurmasına, dolayısıyla farklı uygulamaların da yaratılmasına neden oldu. İnternetin önce keşfedilmesi, ardından bilgi sağlayıcı olarak kullanılmaya başlanmasıyla, neyi nerede araması gerektiğine karar veremeyen kullanıcılar için de arama motorları ortaya çıktı. AltaVista ve Yahoo bu ihtiyacı karşılayan ilk sitelerdi. Uzun süre de tek başlarına varlık gösterdiler, fakat zaman geçip kullanıcılar da bilinçli hale geldikçe, üstelik internette yer alan bilgiler arttıkça, var olan tüm bilgiyi değil aramaya göre uygun ve ilgili sonuçları çıkarmak daha önemli hale geldi. AltaVista ve Yahoo’nun tıkandığı, aynı zamanda Google’a zemin hazırlayan nokta da buydu.

google-13-yasinda

Stanford Üniversitesinde öğrenci olan Sergey Brin ve Larry Page, 1996 yılında bir proje hazırlamaya başladı. Halihazırda var olan arama motorları, arama sonuçlarını kelimenin sayfada kaç kez yer aldığına göre belirliyorken, Page ve Brin siteler arasındaki ilişki analizini de aramaya dahil ederek sonuçları daha nitelikli hale getirdiler. PageRank adı versikleri uygulama ilk adımda sitenin de ismiydi; fakat daha sonra sitenin adını ‘googol’ kelimesinden yola çıkarak Google olarak değiştirdiler. Matematiksel bir ifade olan googol, on üzeri yüz sayısının karşılığıydı.

Zaman içerisinde gerekli finansmanları bulan ve tüm birikimlerini bu şirkete yatıran Page ve Brin, halen anonim şirket niteliğindeki Google’ın ortakları ve sahipleri konumunda. Google ise gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer kaplamakta, zira piyasaya sürdüğü Google Glass benzeri yeni teknoloji ürünleriyle ve satın alıp bünyesine kattığı diğer büyük internet siteleriyle adım adım büyüyor. Gelirinin büyük kısmını AdWords adı verilen program aracılığıyla elde eden Google, bugün hala ana sayfasına reklam almamakta ve minimal görünümünü sürdürmekte. Hatta dünya çapında kutlanan özel günlere has ‘doodle’ grafikleri hazırlayarak kullanıcılarla yakın bir ilişki de kuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.323 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.