Grip ve Grip Aşısı

15

Kış mevsiminin yaklaştığı, okulların açıldığı şu günlerde, havadaki ısı düşmeleri sebebiyle bazı mikrobik ve virütik rahatsızlıklarda artmalar beklenmektedir. İklim koşullarının bazı bakteri ve mikroplar için elverişli derecelere düştüğü sonbahar aylarında bu bakteri ve virüslere bağlı rahatsızlıklarda doğal bir artış olmaktadır.

Sonbahar aylarında belirgin bir artış gösteren hastalıkların başında gelen gribal enfeksiyonlar, grip virüs çeşitleri için ideal bir ortam oluşturduğu hava sıcaklığının düşmesi ve buna bağlı olarak kapalı ve kalabalık ortamlarda daha fazla bulunma gibi etkenler sebebiyle artan bir yayılma oranına sahiptir.

Gripten korunmak amacıyla yaptırılan grip aşıları her yıl tekrarlanması gereken hiçbir yan etkisi olmayan ve % 80 – 85 civarında korunma sağlayabilen aşı türleridir. Tüm dünyada aynı içeriğe sahip aşılar olarak üretilen ve evrensel olarak kullanılmakta olan grip aşıları, en yaygın olarak grip hastalığına sebep olan influenza A ve İnfluenza B virüsleri, grip aşısının içeriğini oluşturmaktadır.

Mevsimsel olarak ortaya çıkabilecek tüm grip türlerini içeriğinde barındırmakta olan grip aşıları, bilinen türlerin dışındaki yeni ortaya çıkan kuş gribi veya domuz gribi gibi virüslere karşı etkili değildir.

Grip aşılarının gözlemlenmiş herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Geçmiş yıllarda ülkemizde de bazı nedeni bilinmeyen rahatsızlara sebep olarak gösterilen grip aşıları, bu tür söylevin ötesine geçmiş herhangi bir bilimsel temele dayanmaktadır. Kış aylarının yaklaştığı ve grip virüslerinin etkin olarak insanları etkilemeye başladığı şu günlerde, grip aşısı yaptırarak birçok grip virüsünün sizi etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

17.383 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.