Çeyrek Altında Son Durum

Parasal genişleme hamlelerine eskisi kadar tepki vermeyen altın fiyatları geçtiğimiz hafta kaydettiği sert düşüşün ardından hafta içinde FED Başkanı Bernanke’nin parasal genişlemeyi savunan açıklamasının ardından spot altının onsu Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeyi test ederek 1,615 doları gördü. Akabinde yeniden düşüş eğilimine girerek 1,586 dolar seviyesine sarktı.

Altın fiyatlarındaki volatil seyir, yatırımcısını tedirgin ederken altının güvenli liman olma özelliği yeniden sorgulanmaya başlandı. Bazı yatırımcılar çeyrek altın fiyatı için endişe duydular. En büyük altın ETF’si olan SPDR GOLD Trust’taki varlıklar 12 ton düşüşle Ağustos ayından beri en düşük seviye olan 1,258.4 tona geriledi. Bloomberg veri tabanına göre ise yatırımcılar kıymetli metalin sultanlığının bittiği endişesi ile altın varlıklarını bu ay 100 ton azalttılar.

Altındaki hakim olan zayıf seyre rağmen, piyasa koşullarının altın fiyatlarını destekleyeceği görüşünde olan kimi uzmanlara göre, altının onsu 2000 doları görecek. Junior Gold Fonu Kurucusu Angelos Damaskos, üretimde dip seviyenin görülmesinin, altın fiyatlarında ralliye neden olabileceğini belirtti. Son fiyat düşüşlerinde madencilerin büyük marjlar kazandıkları yüksek kaliteye odaklandılar. Düşük kaliteli altını göz ardı ederek, düşük karlı operasyonlara son vermek anlamına gelen bu durumun Çin ve Hindistan tarafından altına olan güçlü talebe rağmen arz tarafında çatırdamaya neden olarak fiyatların yukarı gitmesini sağlayabileceği kaydediliyor.

çeyrek-altın-fiyatı

Metalin kendisini almaktansa metal şirketlerinin hisselerini satın almanın akıllı bir yol olabileceği önerilen yollar arasında. Tarihsel olarak bakıldığında, maden şirketlerinin hisselerinin getirileri metal fiyatı ile korele bir şekilde hareket ediyor, böylece altın fiyatları yükseldiğinde bu şirketlerin hisseleri de yükseliyor. Fakat son iki yılda bu durum tersine döndü ve madencilik hisseleri altın fiyatlarının gerisinde kaldı.

Kimi analistler, hisse fiyatları ile altın fiyatları arasındaki uçurumu fırsat olarak gördüklerini dile getiriyorlar. Yatırım Kuruluşu BlackRock sözcüsü, altına yatırım yapan fonların çoğunun metal şirketlerinin hisselerini satın aldığını dile getirdi. Sözcü, ‘Değerli metaller için boğa piyasasına inanıyorsanız altın fiyatları en azından bu seviyelerinde kalacaktır, bir noktada altın hisseleri için yeniden değerlendirme olmalı’ açıklamasında bulundu

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.