Dul ve Yetim Maaşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dul ve yetim maaşını ya da ölüm aylığını sigortalının vefat etmesi halinde hak sahibi konumundaki geride kalan eş ve çocuklarına bağlanır. Bu bay da olabilir bayan da olabilir. Yani sigortalı bayanda olabilir, sigortalı bayda olabilir. Çünkü halk arasında genelde erkek sigortalı vefat edince bayanlar dul aylığından yararlanır diye yaygın bir düşünce bulunmaktadır.

Ancak sigorta ve güvenlik sistemi kadın ve erkek ayrımı yapılmaksızın her iki eşe de bu hakkı tanımıştır. Sigortalı vefat ettikten sonra eşine dul aylığı bağlanmaktadır. Buna da ölüm aylığı da denilmektedir. Vefat eden sigortalının çocuklarına da yetim aylığı bağlanmaktadır. Çocukların kız ya da erkek çocuğu gibi bir ayrımı olanak halinde değildir. Lakin erkek çocukları için istisna bir durum söz konusudur. Erkek çocukları normalde on sekiz yaşına kadar, anne veya babasından yetim aylığı devam ederler. Erkek çocuğu ortaöğrenime devam ediyorsa yirmi yaşına kadar yetim aylığı almaya devam eder, yükseköğretime devam ediyor ise de yirmi beş yaşına kadar yetim aylığı almaya hak kazanır.

Yirmi beş yaşını doldurduktan sonra erkek çocukları artık vefat eden sigortalı babalarından ya da annelerinden yetim aylığı alamaz ve sağlık yardımlarından da faydalanamaz. Ama kız çocukları için durum tam tersidir. Evlenmedikleri takdirde, sigortalı bir işte çalışmadıkları takdirde, yaş sınırlaması olmaksızın vefat eden sigortalı anne ya da babasından yetim aylığı almaya devam ederler. Aynı zamanda da sağlık yardımlarından faydalanabilmektedirler.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.