E-Devlet Askerlik Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda hizmete giren bir internet sitesinden sizlere bahsetmek istiyoruz. “E-Devlet” sitesi. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte Türkiye’de de artık internet üzerinden bir çok işlemi yapabilmekteyiz. Bunların en önemlisi ise Devlet resmi kurumlarında gerçekleşen ödemeler, sorgulamalar, dosyalar gibi bir çok hizmeti içinde barındıran E-devlet sistemi.

E-Devlet sistemi nedir ?

E-devlet, devletin resmi internet sitesidir. E-devlet sitesi üzerinden bir çok resmi işlemi yapmanız mümkün. Mahkeme dosya sorgulamalarınızdan, vergi ödemelerinize, trafik cezalarınızdan, plaka sorgulamalarına kadar bir çok işlemi kolaylıkla kişisel e-devlet şifreniz ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemlerin içerisinde en önemli olanı ise Askerlik Sorgulama işlemidir. Askerlik sorgulama işeminizi yani acemi birliği dağıtım birliğinizi internet üzerinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

E-Devlet şifresi nasıl alınır ?

E-devlet şifresi kiiye özel bir şifre olduğundan devlet tarafından hazırlanmaktadır ve ptt şubelerinden temin edilmektedir. Edevlet şifrenizi alabilmek için size en yakın ptt şubesine giderek TC Kimlik numaranız ile işlem yaparak 1 TL ücret karşılığında e-devlet şifrenize sahip olabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız yada kaybetmeniz durumunda ise siteden tekrar şifre yenileme gibi bi şansınız bulunmamaktadır. Tekrar ptt şubesine giderek bu sefer 10 TL ücret ödeyerek yeni şifrenize sahip olabilirsiniz.

e-devlet-askerlik-sorgulama

E-Devlet Askerlik Sorgulama nedir ?

İnternet üzerinden sevk edileceğiniz acemi eğitim birliğinizi öğrenmenizdir. Acemi Birliği Sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi sağlayan sistem e-devlet askerlik sorgulama sistemidir.

E-Delet Askerlik Sorgulama işlemi nasıl yapılır ?

E-Devlet Askerlik Sorgulama işlemi için Ptt şubelerinden aldığınız kişisel e-devlet şifreniz ile siteye giriş yaparak, sitenin sol tarafında bulunan sorgulamalar kategorisinden Milli Savunma Bakanlığı başlığına tıklamanız gerekmektdir. Milli Savunma Bakanlığı başlığının altında bulunan Sevk Edilecek Eğitim Merkezi kısmandan sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Askere alınacağınız celp dönemi içerisinde olmadan askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştiremezsiniz.

Yorumları Görüntüle

2 yorum

  1. Yukarıda vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda askerlik sorgulama işlemimi yaptım. Çok teşekkür ederim Askerliğim Sakarya’ya düşmüş. Tüm askerlere hayırlı teskereler diliyorum.

  2. Erhan dedi ki:

    Hiç şöyle efektif olarak kullanan görmedim e-devlet olayını….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.