Kiracının Hakları Nelerdir

Kiracı ile ev sahibinin birbirlerine karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Bunlar sözleşme ile belirtilerek iki tarafında uyması beklenir. Fakat bazı istenmeyen durumlar ile karşılaşılmaktadır. Böyle durumda kiracının ve ev sahibinin hukuken hakları korunmaktadır.

Kiracı sözleşme maddesinde yer alan durumlardan bir tanesini gerçekleştirmiyorsa, kirasını zamanında veya hiç ödemiyorsa ev sahibi hukuken korunarak, ister kiracıya dava açabilir, isterse de evden çıkması için tebligat gönderebilmektedir. Kiracıların haklarından bahsetmek gerekirse, kiracı sözleşme süresi dolmadan evden çıkartılamaz. Fakat sözleşmede geçen maddelerden bir veya bir kaçını yerine getirilmediği durumda ev sahibi tarafından sözleşme dolmadan evden çıkarılması istenebilir.

Yalova-Duhan-Emlak-tan-Kiralik-Daire_1275131149

Diğer bir yandan kira sözleşmesinin dolmasına 1 ay kala eğer ev sahibi kiracıya herhangi bir uyarı belirtmezse kiracıya kendiliğinden otomatik olarak yenilenmektedir. Diğer yandan kiracı evi yeterince iyi kullanamama şikâyetinde bulunursa, evden sözleşme dolmadan çıkabilecektir. Ayrıca ev içerisinde yapılan tesisat tadilatları ve demirbaşların onarımı gibi işlemlerin ücretleri ev sahibi tarafından ödenmektedir. Kiracı sözleşme maddesinde geçtiği gibi evi aldığı gibi teslim ediyorsa, eve girmeden önce verdiği depozitoyu evden çıkarken ev sahibinden temin edebilecektir.

Yorumları Görüntüle

1 yorum

  1. Kemal Gonenc dedi ki:

    Kiracı kiraya veren arasındaki ilişkilerde yaşanan sorunlardan birisi de, kiralanan gayrimenkulün kira sözleşmesi devam ederken satışa çıkarılmasıdır. Kiracının isteği dışında emlak satılabilir.

    Ancak; kiracının tahliyesini istemenin de koşulları vardır. Satış işleminin gerçekleşmesinden 30 gün içinde satın alan, kiracıya ihtar çeker ise, altı ay sonra tahliye davası açabilme hakkını kazanır. Mahkeme sürecinin ne kadar süreceğini bilmek mümkün değildir. Geçen süre içinde, kiracı kira ödemelerini gününde ve eksiksiz belgeli olarak yapılmasına özen göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

Sorunun cevabını ver bakalım * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.